WFP: E-gıda kartı programı Türkiye’deki kamplarda yaşayan Suriyeli sığınmacılara seçme hakkı sağlıyor

TUR_201809_WFP_EFood_Adana-NazireUzen52Zahra, Suriye’deki evlerini terk etme zamanının geldiğini anladığı anı net olarak hatırlıyor. ‘’Kızım Marwa 3 yaşındaydı. Elinde bir ekmek parçasıyla uyuduğunu gördüğümde gitme zamanımızın geldiğini anladım. Bu olduğunda yıl 2013’tü. Sonrasında da bazı zor zamanlar yaşadık.’’ Şu anda Zahra’nın ailesi Türkiye’nin güneydoğusunda bir kampta yaşıyor ve artık yiyecek bulmak onlar için bir sorun değil. Diledikleri gıdayı seçiyor, yemeğe alışmış oldukları yiyecekleri pişiriyorlar.

‘’Pirinç ve bulgur gibi baklagilleri; yumurta, süt ve yoğurt gibi şarküteri ürünlerini çokça tüketiyoruz’’ dedi Zahra. Ailesinin içli köfte ve yoğurt çorbasını da çok sevdiğini belirtti.

Zahra, ‘’Her ay, ailemin sevdiği yiyeceklerden birini pişirebiliyorum’’ diyor.

WFP, kart aracılığıyla, ailedeki fert başına aylık 50 TL (yaklaşık olarak 8 Euro) değerinde yardım sağlıyor. E-gıda kartı ailelere, kamplar içerisinde bulunan marketlerden diledikleri gıdayı satın alma olanağı sunuyor.

WFP, Türkiye’nin güneydoğusundaki 10 kampta, Zahra’nın ailesi gibi 135.000’den fazla Suriyeli aileye yardım sağlıyor. Kamplar, bölgede yaklaşık 212.000 Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor.

Türk hükümetinin daveti üzerine, Dünya Gıda Programı (WFP), kamplardaki Suriyeli sığınmacıları desteklemeye Ekim 2012’de başladı. WFP’nin, Türk Kızılayı ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile ortaklaşa çalışması, Zahra ve ailesinin şu anda yararlandığı e-gıda kartı programını devreye sokmasına yardımcı oldu.

Ahmet’in ailesi kart aracılığıyla aylık olarak toplamda 500 TL yardım alıyor. Sekiz çocuk babası olan Ahmet, ‘’E-gıda kartı olmasaydı, çocuklarımı doyurabilmek için ne yapardım bilmiyorum’’ diyor ve ekliyor; ‘’Bizlere yardım eli uzatan bağışçılara çok teşekkür ederim. Hiç kimse bize bu şekilde destek olmadı.’’

2018’de e-gıda kartı programı ABD, Almanya, Avustralya, Danimarka, Fransa, Hainan Havayolları Grubu, Japonya, Kore, Kuveyt, Meksika ve Norveç tarafından destekleniyor.

Program, 2018 yılında her ay, yaklaşık olarak 140.000 kişiye destek sağladı. Kamplar içerisinde bulunan marketlerden alışveriş edebiliyor olmak, Suriyeli ailelerin hayatlarını bir nebze daha normal kılıyor.

Ahmet, ‘’E-gıda kartı uygulaması, bizlere gıda dağıtılmasından çok daha iyi. Artık, her gün yemek istediğimiz şeyleri seçme özgürlüğüne sahibiz’’ diyor.

E-gıda kartı programı kamplardaki Suriyeli ailelere kamplarda kurulan marketlerden istedikleri besin değeri yüksek yiyecekleri alma imkânı veriyor. Proje, WFP ve Türk Kızılayı tarafından ortaklaşa olarak ve AFAD’ın koordinasyonuyla yürütülüyor.  WFP Türkiye hakkında daha fazla bilgiyi bu linkten edinebilirsiniz.