UNICEF: “Eğitim Geleceğimiz”: Suriyeli altı mülteci çocuk okula geri dönmenin onlar için ne demek olduğunu anlatıyor

3(26)Şartlı Eğitim Yardımı Programı Türkiye’deki Suriyeli mülteci çocukların yaşamını değiştiriyor.Şartlı Eğitim Yardımı Programı Türkiye’deki Suriyeli mülteci çocukların yaşamını değiştiriyor.

“Tüm çocuklar okula gitmeli. Okula gidersem arkadaşlarıma da yardımcı olabilirim. Okula giden çocukla gitmeyen arasında büyük fark oluyor” diyor 12 yaşındaki Meymune.

Ülkelerini terk etmek zorunda kalan mülteci çocuklar evlerini, arkadaşlarını ve ailelerini geride bırakmanın yanı sıra eğitimlerini de yarıda kesmek zorunda kalmışlardır. Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) sayesinde Türkiye’de bugün 356 binden fazla mülteci çocuk nakit yardımı alarak eğitim haklarından yararlanabilmektedir.

Meymune Gaziantep’te yaşıyor ve üçüncü sınıfa gidiyor. 23 Temmuz 2018’de Brüksel Zaventem Uluslararası Havaalanında “Eğitim Geleceğimiz” adlı fotoğraf sergisinde hikayeleri sergilenen 6 mülteci çocuktan biri de Meymune. Sergi ziyaretçilerine Türkiye’de yaşayan 7 ila 17 yaş arasındaki mülteci çocukların günlük yaşamlarından bir kesit sunuyor.

Hassan, Siva, Esraa, Hamza, Ahmed ve Meymune’nin fotoğrafları bu çocukların umutlarını ve geleceğe ilişkin özlemlerini, aynı zamanda ŞEY programının yaşamları üzerindeki etkileriyle birlikte eğitimlerine devam etmeleri için sağlanan olanakları yansıtıyor.

“Eğitim Geleceğimiz” sergisinin açılışı Avrupa İnsani Yardımlar ve Kriz Yönetimi Komiseri Mr. Christos Stylianides, Türkiye’nin Brüksel’deki AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakçı, UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Ms. Afshan Khan, Türk Kızılay’ı Başkanı Mr. Kerem Kınık, Uluslararası Kızılhaç ve Kızıl Ay Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Mr.Elhadj ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Mr. Philippe Duamelle’in katılımıyla gerçekleşti.

ŞEY Programı
Birinci sınıfa giden yedi yaşındaki Esraa: “Günün birinde babam okulumuzdakine benzeyen bir karatahta bulup eve getirdi. Tahtaya yazmayı çok seviyorum… kendimi öğretmenmiş gibi hissediyorum. Kardeşlerim öğrencilerim oluyor ve onlara alfabeyi öğretebiliyorum. Bir gün gerçekten öğretmen olmak istiyorum.” Esraa ve kardeşleri Şartlı Eğitim Yardımı programından yararlanıyor. Bu sayede ailesi Esraa’nın okula devam etmesini sağlıyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Programı’nın amacı okula devamı destekleyerek; okulu bırakma oranlarını düşürmek, öğrenim hayatını sürdüren mülteci çocuk sayısını arttırmak. Program ayrıca en dezavantajlı çocukların belirlenmesini, durumlarının değerlendirilmesini ve gerekli durumlarda çocuk koruma hizmetlerine yönlendirilmesini öngörmektedir.

ŞEY, 2003 yılından bu yana Türkiye’de uygulanan ulusal bir sosyal yardım programı olup Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile
Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Program 2017 yılı başlarında Suriyeli ve diğer mülteci aileleri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmıştır.

ŞEY programının Suriyeli ve diğer mültecileri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Kızılay’ı ve UNICEF’in yakın ortaklığıyla gerçekleştirilmektedir ve Avrupa Birliği’nin yanı sıra Norveç ve ABD’nin finansal desteğiyle mümkün hale gelmiştir.

Ahmed’in geleceğini seçme şansı var

17 yaşındaki Ahmed 8’inci sınıfa gidiyor. Okul gitmenin yanı sıra kardeşlerinin ev ödevlerine yardım ediyor ve evlerinin yakınındaki bir tekstil atölyesinde yarı zamanlı çalışıyor.

Ahmed ve kardeşleri Şartlı Eğitim Yardımı Programından yararlanıyor ve bu sayede okula devam edebiliyorlar. Ahmed bu destekten yararlanmaya başlamadan önce ailenin geçimine yardımcı olabilmek için atölyede tam zamanlı çalışıyordu.

Ahmed’in annesi Dua: “Savaştan çıkıp buraya geldik ve geleceğe ilişkin düş kurmanız zor. Ş.E.Y. sayesinde Ahmed tekstil atölyesinde daha az çalışıyor ve artık düzenli olarak okula devam edebiliyor. Ahmed genç bir insan ve bu teşvik onun için çok şey ifade ediyor. Ahmed’in artık gelecekte ne olacağını seçme şansı var.”

30 fotoğraftan oluşan sergi’nin Brüksel Havaalanında bir de dijital bileşeni var. Giden yolcu salonuna yerleştirilen 19 dijital ekranda ŞEY programından yararlanan bu çocukların fotoğrafları yansıtılıyor. Yolcular bu sergi sayesinde çocuklarla “e-tanışma” fırsatı bulacaklar. Sergi havaalanına yolu düşenlere ülkelerinden uzakta yıllarını geçiren mülteci çocukların dayanıklılığını ve eğitimin gelecekleri açısından taşıdığı kritik önemi hatırlatıyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde yaklaşık 2 milyon kişinin bu fotoğrafları göreceği tahmin ediliyor.

Dijital sergi 7 Ağustos 2018 tarihine kadar açık kalacak. Eğer yolunuz oraya düşerse Hassan, Siva, Esraa, Hamza, Ahmed ve Meymune’nin fotoğraflarına bakmadan geçmeyin…

Daha fazla bilgi için:

  • 6 çocuğun öyküsü: Link
  • EKNT Broşürü: Link