Kadın adaylardan ortak açıklama: “Eşitlik herkese kazandırır”

unwomen-gorsel

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women), yereldeki kadın adayları 2019 yerel seçimlerine hazırlamak üzere düzenlediği Yerel Siyaset Atölyesi Adana ve Gaziantep’te gerçekleşti. Yerel seçimlerde aday ya da aday adayı olan ve sivil toplum kuruluşlarından 86 kadın, ortak açıklama ile siyasette toplumsal cinsiyet eşitliği çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) yereldeki kadınların siyasete katılımlarını desteklemek amacıyla, 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde kadın aday ve aday adaylarına yönelik dört ilde güçlenme atölyeleri düzenliyor. 14-16 Aralık tarihleri arasında Adana’da, 18-20 Aralık tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleşen atölyeye, aday, aday adayı ve sivil toplum kuruluşlarından 86 kadın katıldı. Adana, Gaziantep, Adıyaman, Mardin, Hatay ve Kahramanmaraş illerinden katılım gerçekleşti.

Atölye kapsamında katılımcılar, siyasi partilere, karar mercilerine, medyaya ve siyasetçilere seslendikleri ortak bir bildiriye imza attı. Siyasette eşitlik çağrısı yapan katılımcılar “Siyasette toplumsal cinsiyet eşitliği istiyoruz. Eşitlik herkese kazandırır!” dedi.

Kadın adaylar ve sivil toplum temsilcileri, siyasi partilerden kadınlara yerel seçimlerde daha fazla yer vermelerini, kadınları karar alma mekanizmalarının her seviyesinde ayrımcılık yapmadan desteklemelerini istedi.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi uzmanları tarafından verilen eğitimlerde katılımcılara, adaylık süreci hazırlıkları, seçmenlerle iletişim, kampanya için finansal kaynak yaratma, kampanya yönetimi, seçim kanunları ve siyasette kadına yönelik şiddet gibi konularda bilgi sunuluyor. Üç günlük eğitimde adaylar; seçim sistemi, rolleri ve sorumlulukları üzerine tartışıyor, liderlik becerilerini geliştiriyor, interaktif bir şekilde eğitime katılarak seçime hazırlık yapıyorlar. Eğitimde ayrıca katılımcılara, toplumsal cinsiyet eşitliği ile birlikte kadınların siyasi katılımının ve liderliğinin önemi aktarılıyor.

Eğitime Gaziantep’ten katılan Siret Doğan, atölye öncesinde adaylık konusunda tereddütte olduğunu belirterek “Aday olacağım için mutluyum. Bu eğitim güçlenmemi sağladı. Şimdi siyasetçi olarak daha kararlıyım” dedi.

Adana Seyhan’dan İlçe Belediye Meclis Üyeliğine aday olan Türkan Pehlivan, “Kadınların siyasi katılımı konusunda daha fazla bilgiye sahibim ve kendime güvenimi kazandığımı düşünüyorum. Karar alma mercilerindeki erkeklerin de bu eğitimleri almasını dilerim, böylece bizi ne kadar sınırladıklarını görebilirler” dedi.

“Dönüşümsel liderlik sunumu ilginçti. En güçlü olan değil, değişimlere hızla ayak uyduran kazanır” şeklinde konuşan Sema Turan Yapıcı, 2019 yerel seçimlerinde aday olmayı planladığını belirtti.

2009 ve 2011 yıllarında Adana’da meclis üyeliği yapan Asuman Tapanyiğit, seçmenlere ulaşma konusunda iletişimin önemini kavradığından bahsederek, “Atölye sonrasında sosyal medyayı kullanmayı daha iyi kavradım. İlk kez tweet attım” dedi.

Gaziantep’te muhtar adaylığına başvurmayı planlayan Meryem Ulaşlı, “Eğer seçilirsem, mahallemin daha yeşil olması için çalışacağım. Parkları çoğaltacağım. Yaşlı evlerini ziyaret ederek yaşlılarla ilgileneceğim. Mahallemdeki kadınlarla da çalışmalar yapmak istiyorum” dedi.

“Hedef kitle ile doğru yerde ve doğru zamanda iletişim kurmak çok önemli. Uygun kampanyalarla siyasi partiler hedef kitleleriyle iletişim kurabilir. Kendime güvenim tamdır, ancak eğitimlerle daha da güçlendiğimi hissediyorum” diyen Fatma Arguz. Partisinde aktif üye ve İl Yardımcı Koordinatörü olan Arguz, İlçe Belediye Meclis Üyeliğine aday olmayı planlıyor.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) kadınların yönetim pozisyonlarına eşit olarak katılmaları ve siyasi katılımları için çalışmalar yürütüyor. Yerel Siyaset Atölyeleri, kadınların siyasi katılımını ve karar alma mekanizmalarında temsiliyetini artırmayı hedefleyen “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi kapsamında hayata geçirildi. Proje, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın (SIDA) finansman desteği ile uygulanıyor.

Yerel Siyaset Atölyesi Ortak Bildirge 

Biz, farklı siyasi partilerden ve sivil toplum kuruluşlarından kadınlar, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından düzenlenen “Yerel Siyaset Atölyesinde” biraraya geldik. Siyasette daha çok kadın hedefine ulaşmak için saygı, çeşitlilik ve işbirliği prensipleriyle tartıştık ve birlikte güçlendik.

Siyasetçilere, siyasi partilere, medyaya ve seçmenlere şöyle sesleniyoruz:

Tüm siyasi partilerden, kadınlara yerel seçimlerde daha fazla yer vermelerini ve ayrımcılık yapmadan karar mekanizmalarının her aşamasında kadınların siyasi katılımını ve liderliğini desteklemelerini talep ediyoruz. Kadın siyasetçilerin siyasi partileri de güçlendireceğine inanıyoruz.

Siyaset sadece erkek işi değildir. Siyasette toplumsal cinsiyet eşitliği istiyoruz.

Siyasette kadın temsiliyetinin artması için, imzaladığımız uluslararası sözleşmelere de uygun olarak, geçici özel önlemler alınmasını istiyoruz. Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu ve yerel yönetim yasalarının toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.

Medyanın kadın siyasetçilere yönelik ayrımcı olmayan, eşitlikçi bir dil kullanmalarını istiyoruz.

Kadınlar olarak, içinde yaşadığımız kentlerde, kararların ve çözümlerin parçası olmak, ve yerel yönetim bütçelerinin toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme prensibiyle düzenlenmesini istiyoruz.

Eşitlik herkese kazandırır! Toplumsal cinsiyet eşitliği alanında erkekler ile yan yana çalışmak istiyoruz.

Tüm seçmenlere, kentleri eşitlikten yana dönüştürmek için kadın adaylara oy vermeleri için çağrıda bulunuyoruz.

Siyasette toplumsal cinsiyet eşitliğinin demokrasiyi güçlendireceğine inanıyoruz.