FAO, Geçici Koruma Altındaki Suriyeli ve Ev sahibi Topluluklar için Gıda ve Tarım Sektörlerinde İstihdam ve Beceri Gelişimini Destekliyor

©FAO
©FAO

FAO ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından iş birliği içerisinde yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen; Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından koordinasyonu sağlanan ve UNHCR tarafından uygulanmakta olan “Suriye Mülteci Krizinin Etkilerini Hafifletmek için Türkiye’deki Ulusal Kurumların Desteklenmesi” projesi, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Bursa, İzmir, Manisa ve Mersin’de geçici koruma altındaki Türk vatandaşların ve 815 Suriyeli mültecinin geçim kaynaklarına katkıda bulunarak yeni iş fırsatları yaratıp istihdam sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu bakımdan, iş başında eğitim, kursiyerlerin kazanırken öğrendikleri bir kazan-kazan modeli olarak kabul edilir ve işverenler konularında eğitim almış kursiyerleri bu bileşenle işe alabilirler. FAO, yerel düzeyde eğitimin kalitesini, yasal çerçevesini, ortaklığını ve istihdam sonuçlarını geliştirmek için hükümetler, işçiler ve işverenler arasındaki diyalogu geliştirmek için çalışmakta.

Son izleme misyonu, 29-31 Temmuz tarihleri arasında, iş başı eğitimlerin gerçekleştiği Türkiye’de gıda ve tarım sektöründe konusunda uygulanan zorlukları, alınan dersleri ve en iyi uygulamaları belirlemek amacıyla üç ilde Adana, Kilis ve Şanlıurfa’da gerçekleşti.

Bu misyonun sonunda, ziyaret edilen illerdeki kursiyerler, teorik eğitimden sonra iş eğitimi sırasında becerilerini geliştirdikleri ve özel sektörde yer alan işverenlerin bu yetenekli faydalanıcıları işe alma konusunda ne kadar istekli oldukları gözlemlendi. Bu, özellikle geçici koruma altındaki Suriyeliler için yeni bir fırsat yaratmakta ve gıda ve tarım sektöründe çok çeşitli işler yapma konusunda nitelikli ve yetkin olmalarına yardımcı olmaktadır.

Bu illerdeki Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürleri, istihdam yaratmak ve sürdürülebilir bir ekonomik büyümeye katkıda bulunmak adına bu bölgedeki gıda ve tarım sektörünün gelişimine FAO’nun katkısını vurguladı ve geçici koruma altındaki Suriyelileri desteklemek ve yardım etmek için FAO ile iş birliğini güçlendirmeye istekli olduklarını dile getirdi.

20 yaşındaki faydalanıcı Hatun Hanım “Meyve fidesi tekniklerini öğrendim ve yeteneklerimi geliştirme şansım oldu. Kendimi daha güvende hissediyorum ve artık kendime güveniyorum. Aileme maddi olarak destek sağlayabiliyorum” dedi.

Başka bir Suriyeli kadın olan Fidda Sayid, “Eğitimden çok şey öğrendim ve ev sahibi topluluktan arkadaş edindiğim için mutluyum, umarım bu becerileri Suriye’deki topraklarımda bir gün kullanabilirim.” Diyerek duygularını dile getirdi.

FAO Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman “Eğitim olanaklarının sürdürülmesi için girişimcilik programlarıyla ve proje yararlanıcıları için sürdürülebilir gelirle eğitimin desteklenebileceğini vurguladı. FAO, Suriyeli mültecilerin ve ev sahibi topluluklarının özgüvenini sağlamak için desteğini sürdürecek.” dedi.