FAO’nun mesleki eğitim projesi mültecilerin daha iyi bir gelecek kurmalarına yardımcı oluyor

19.09.2018 Mersin/Turkey Rahman Abduljabbar Mohammed is a eighteen year old trainee at the ornimental flower production site, during On-the-job training program under the OSRO/TUR/702/HCR project in Mersin. Ghuffran Abduljabbar Mohammad old trainee at the ornimental flower production site, during On-the-job training program under the OSRO/TUR/702/HCR project in Mersin.

20 yaşındaki Ghuffran ve 18 yaşındaki Ramah, finansmanı Avrupa Birliği ve Türkiye ortaklığında sağlanan ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliğinde gerçekleştirilen mesleki eğitim projesinin yararlanıcılarından. Yüzde otuzundan fazlası kadınlardan oluşan yaklaşık 500 kişinin mesleki eğitim aldığı ve altı ilde uygulanan proje, hem mültecilerin, hem de mültecileri misafir eden bölgelerde yaşayan yerel halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesini amaçlıyor.

Suriye’deki evlerini geride bırakıp Türkiye’ye sığınan iki kız kardeş, Geçim Kaynaklarına Erişimin Güçlendirilmesi Amacıyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Tarımsal Bilgilerinin Arttırılması Projesi kapsamındaki teorik zirai üretim kurslarını tamamlamış ve işbaşı eğitim almaya başlamış. Ghuffran ve Ramah proje çerçevesinde sağlanan işbaşı eğitimlerde çiçek yetiştirme alanını seçmiş. Yıl sonunda tamamlanacak eğitim programından sonra, bu sektörde iş bulma şansları artmış olacak.

Ghuffran ve Ramah’nın da katkılarıyla yetiştirilen çiçekler özel bir işletme bünyesinde üretiliyor ve pazarlanıyor. FAO Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman, özel sektör işletmelerinin projede yer almasının kursiyerlerin istihdam piyasasına katılmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Eğitim döneminin sonunda yararlanıcılarla özel sektör temsilcilerini biraraya getirmek amacıyla iş fuarları da düzenleniyor. Ahaduzzaman, “bu fuarlar hem mülteciler, hem de yerel halk için çalışma olanakları sunulmasına katkı sağlıyor,” diyor.

FAO tarafından 2017 yılında Türkiye çapında yapılan tarımsal istihdam piyasası araştırmasına göre, özel sektörce gerçekleştirilen üretimde eğitimli çalışan sayısının artırılmasına ihtiyaç duyuluyor. Bu araştırmada yer alan özel sektör işletmelerinin temsilcileri, kalifiye işçilerin sayısının az olmasının kapasite kullanımında kısıtlamalara gidilmesine yol açtığını belirtiyorlar.

Beraber eğitim alan Suriyeli mülteciler ve yerel halktan kursiyerler birbirlerini daha iyi tanıma şansına da sahip oluyorlar. FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, aynı işyerinde çalışmanın kültürel farkındalık bakımından olumlu sonuçlara yol açacağını ve diyaloğun gelişmesine yardımcı olacağını belirtiyor ve ekliyor: “Böylece, mülteciler ve ev sahibi topluluklar arasında daha iyi uyum sağlanması yönünde önemli bir adım atılmış oluyor.”

Bu yayın Avrupa Birliğinin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla FAO Türkiye Temsilciliği sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.