Gaziantep’te Mesleki ve Teknik Eğitim Kursları Başladı

ilo1UN Women liderliğinde ve ILO ile ASAM ortaklığında yürütülmekte olan “Türkiye’deki Suriyeli Kadınların, Kız Çocuklarının ve Ev Sahibi Toplulukların Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi’nde 25.06.2018 tarihi itibariyle temel yaşam, işgücü piyasası becerileri, mesleki ve teknik eğitim kurslarına başlanmıştır. Kursiyer kayıtları SGDD-ASAM tarafından sağlanmış, kursiyerler yaş aralıkları ve hassasiyet derecelerine göre belirlenmiştir.

Sabah ve öğleden sonra eğitimlere 190 Suriye, 45 TC, 24 Afganistan, 3 Irak, 3 İran ve 5 Suriye kökenli T.C vatandaşı olmak üzere toplamda 270 kursiyer ile başlanmıştır.

Merkezde verilen kurslar A1, A2 ve B1 düzeylerinde Türkçe, ambalaj ve paketleme, bilgisayar işletmenliği, temel makyaj ve makyaj yapma teknikleri eğitimleridir.

Merkezde kursiyerlerin eğitim aldıkları süre boyunca 4 – 7 yaş aralığındaki çocuklarının yararlanabileceği çocuk alanı da bulunmaktadır. Çocuk alanında toplamda 57 çocuk eğitim ve sosyal aktivitelere katılmakta ve çocuk alanındaki aktiviteler sayesinde yaratıcılık becerileri kazanırken aynı anda sosyalleşmektedirler.

Eğitmenler kursiyerlerinin gelişimlerini bireysel ve sınıf düzeyinde takip etmekte ve kursiyerlerinin gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde eğitim planlamalarını yapmaktadır. Kursiyerlerin eğitimlere yönelik motivasyonları yüksektir. Hem beceri kazandıkları hem de sosyalleştikleri bu merkezde kendilerini ve çocuklarını güvende hissetmektedirler.

Çocukların Türkçe ve Arapça şarkılar söyledikleri videolara ulaşmak için lütfen tıklayınız