Genç Göçmen, Mülteci ve Türk Girişimciler, IOM-BM Göç Kuruluşu Desteği ile İş Fikirlerini Hayata Geçiriyor

Young Migrant, Refugee, Turkish Entrepreneurs Bring Business...Ağustos ayının sonunda genç göçmen, mülteci ve Türk girişimcilerden oluşan 11 ekip, IOM-BM Göç Kuruluşu’ndan hibe kazanma amacıyla yenilikçi iş fikirlerini sundular. Girişimcilik eğitimi ve hibe projesi kapsamında IOM, gençlerin iş fikirlerini hayata geçirmesine yardımcı olarak onların iş becerilerini geliştirmeye çalışıyor.

IOM Türkiye Geçim Desteği Programı Yöneticisi Jamil Awan, “Girişimcilik eğitimi ve hibe projesi, mülteci ve ev sahibi topluluklardan gençlere iş fikirlerini geliştirmelerine imkân tanıyor. Aksi takdirde bu fikirler kaybolup gidebilir. Proje ilk başta Türkiye’deki Suriyeli topluluklara yardım etmek için geliştirilmiş olup, daha sonra göçmen ve ev sahibi topluluktan gençleri kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Program şimdi ise topluluklar arası sosyal kaynaşmayı desteklemektedir.” diyor.

23 katılımcıdan oluşan 11 ekip, 14-26 Ağustos tarihleri arasında InnoCampus Girişimcilik Hızlandırıcı Programın bir parçası olarak mentorlar ve eğitmenlerle birlikte çalışmıştır. Proje, IOM’nin kar amacı gütmeyen bir proje ortağı olan Innomate tarafından hayata geçirilmiştir. İki hafta süren yoğun kurs, katılımcılara; işletme yönetimi, finans ve pazarlama stratejilerinin yanı sıra ürün tasarımı, prototip üretimi ve markalaşma konularında eğitim vermiştir.
Bazı işletmeler “Mental Segment” projesi gibi sorunlara alternatif çözümler üretmeyi amaçlayan sosyal girişimlerdir. İki genç girişimci, otizmli çocuklara dil öğrenmeleri ve çevreleriyle iletişim kurmaları için eğitici oyuncaklar geliştirmiştir.

 

Şirketin kurucularından biri olan Can şöyle belirtiyor: “Otizmli çocuklar, dili nasıl kullanacaklarını 10 yaşından önce öğrenmeli. Profesyonellere ve ailelere otizmli çocukların kişiselleştirilmiş eğitim ihtiyaçlarını yerine getirebilecek özgün oyuncaklar sunuyoruz. Bu girişimcilik eğitimine ürünümüzü tanıtmak için daha fazla görünürlük elde etme umuduyla katıldık ve bu program sayesinde daha geniş bir kitleye ulaşabildiğimiz için son derece heyecanlıyız.’’ dedi. Bu, IOM’nin Türkiye’deki girişimcilik projesinin ikinci aşamasıdır. İlki, Şubat-Mayıs 2017 arasında Gaziantep’te gerçekleştirilmiş ve burada hayata geçirilebilir iş planlarına sahip ilk üç ekip hibeyi almak üzere seçilmiştir. Bunlar arasında, mülteciler tarafından üretilen geleneksel el sanatlarını modernleştiren Joon, Suriyeli bir iç mimarlık ekibi olan Corners ve doğu esintili kişiye özel saatler tasarlayan bir işletme olan Akram bulunmaktadır. Joon adlı şirket, Innomate ile ortaklaşa çalışan IOM’nin Girişimcilik programını sayesinde iş planlarını geliştirmelerine yardımcı olmak için bu 4 aylık eğitim programına katılmıştır. Joon’dan Duygu, Azra ve Yashar, yetenekli mülteci zanaatkârların, el sanatlarını ticari pazara getirmelerine yardımcı olmak için iş planlarını geliştirmektedir. Geleneksel el sanatlarını modern tasarıma uyarlamak için lazer tasarım, 3D baskı ve diğer teknolojileri kullanarak el sanatlarına yenilikçi bir yaklaşım getirmektedirler. “Geleneksel ustalarla çalışmak STK’lar ve küçük işletmeler için yaygın olabilir. Ancak, bu eğitim programı kendi farklılığımızı bulmamıza ve rakiplerimizden bir adım önde olmamıza yardımcı oldu. İş planımız seri üretim tarafından kolaylıkla aşılamayacaktır, “diyor Azra.
Duygu ise şöyle ekliyor: “Biz dezavantajlı konumdaki kişilere tutkularını pazara sunma konusunda yardım etmek istiyoruz. Bu da bizim tutkumuz.”.
İzmir’deki programın sonrasında girişimcilik eğitim ve hibe projesi 2018 yılının sonlarına doğru (2017 – Ocak 2018) Şanlıurfa’ya, 2018 yılının başında ise (Şubat-Mayıs 2018) Hatay’a geçecektir.