Genel Sekreter António Guterres: “Gelin 2017’yi barış yılı yapalım”

guterres-portrait

1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak göreve başlayan António Guterres, yaptığı ilk açıklamada, herkesi 2017’yi barış yılı yapmak üzere çalışmaya çağırdı.

Guterres, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak göreve başladığım bu ilk günümde şu soru güçlü bir şekilde yüreğimi zorluyor. Yakında sonuçlanacaklarına dair bir işaret bulunmayan çatışmaların ortasında kalmış, büyük sıkıntılar çeken milyonlarca insana nasıl yardım edebiliriz?

Sivillere karşı ölümcül güç kullanılıyor. Kadın, çocuk ve erkekler öldürülüyor, yaralanıyor, evlerinden ayrılmaya zorlanıyor, kimsesiz ve muhtaç durumdalar. Hastaneler ve yardım konvoyları dahi hedef alınıyor” dedi.

“Bu savaşların kazananı olmaz, kaybedeni ise herkestir. Toplumları ve ekonomileri yok etmek için harcanan trilyonlarca ABD Doları nesiller boyu devam edecek güvensizlik ve korku döngüsünü körüklüyor” diyen Guterres, “Tüm bölgeler istikrarsızlıkla karşı karşıya ve yeni küresel terörizm hepimizi etkiliyor” ifadesini kullandı.

Guterres, “Bu yılbaşında sizleri benimle birlikte ortak bir yeni yıl kararı almaya çağırıyorum: Gelin barışı birinci öncelik yapma kararlılığını ortaya koyalım” dedi.

Genel Sekreter Guterres, “Gelin 2017 yılını vatandaşlar, hükümetler, liderler dahil hepimizin farklılıklarımızı aşmak için çalışacağı bir yıl yapalım” çağrısında bulundu.
Guterres açıklamasına şöyle devam etti:

“Günlük hayatımızda birlikten merhamete, diyaloğa ve farklı siyasi görüşlere saygıya… Savaş alanlarında ateşkesten müzakere masalarında siyasi çözümler bulunabilmesi için uzlaşmaya…
Barış bizim hedefimiz ve rehberimiz olmalı.

Onur ve umut, ilerleme ve refah gibi tüm insanlık ailesinin ulaşmaya çalıştığı değerlerin hepsi barışa bağlı.

Ancak, barış da bize bağlı.

Sizleri, bugün ve her gün benimle birlikte barışı taahhüt etmeye çağırıyorum”.
Guterres, “Gelin 2017 yılını barış yılı yapalım” çağrısında bulunarak açıklamasına son verdi.