Genel Sekreter Guterres, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü

cavusoglu-guterresBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 5 Ocak tarihinde New York’taki BM Genel Merkezinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Genel Sekreter görüşmede Yıl Başında İstanbul’da bir eğlence merkezinde ve 5 Ocak’ta da İzmir’de gerçekleştirilen terör saldırıları sonucu yaşamını yitirenlerin ailelerine, Türk halkına ve Hükümetine taziyelerini iletti.

BM Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Genel Sekreter Guterres ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun görüşmede Suriye konusunu ele aldıkları belirtildi. Guterres, milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’ye minnettar olduğunu ifade etti. Genel Sekreter ayrıca Türkiye’nin Suriye’de ateşkese ve siyasi bir çözüme yönelik taahhüttünü de takdirle karşıladığını belirtti.

Genel Sekreter ve Dışişleri Bakanının görüşmede ayrıca Kıbrıs konusunu ve 12 Ocak’ta Cenevre’de toplanması beklenen Kıbrıs Konferansı hazırlıklarını da ele aldığı belirtildi.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Genel Sekreterin söz konusu Konferansının, Kıbrıs konusunda bir ilerleme sağlanabilmesi için tarihi bir fırsat olduğunu belirttiği ifade edildi. Guterres’in her iki toplumun endişelerini ortadan kaldıracak ve taraflarca kabul edilebilir bir çözüm bulunmasının önemine vurgu yaptığı ve tüm tarafların sorunun çözümü için yenilikçi yaklaşımları ortaya koyacaklarını umduğunu ifade ettiği belirtildi.

Guterres’in, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüme bağlığını sürdüren ve destekleyen Türkiye’nin bu yaklaşımını takdirle karşıladığı açıklandı.