Genel Sekreter Guterres: Dünyanın dört bir yanında barışa yatırım yapma zamanı

Genel Sekreter António Guterres (sağda) BM bayrağı altında görev yaparken yaşamını yitiren tüm barışgücü personeli onuruna yapılan anma töreninde, 24 Mayıs 2017, New York. Fotoğraf: BM/Mark Garten
Genel Sekreter António Guterres (sağda) BM bayrağı altında görev yaparken yaşamını yitiren tüm barışgücü personeli onuruna yapılan anma töreninde, 24 Mayıs 2017, New York. Fotoğraf: BM/Mark Garten

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler Barışgücü faaliyetlerinin 70 yıla yakın bir zamandır barışa, güvenliğe ve refaha yatırım araçları arasındaki en etkin uygulamalardan biri olduğunu kanıtladığını söyledi.

Guterres, 29 Mayıs BM Barışgücü Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Yıllar içinde BM Barışgücüne olan talep sürekli artış gösterdi ve günümüzde tüm zamanların neredeyse en üst seviyesine ulaşmış bulunuyor. Barışgücü dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın yaşamına olumlu katkıda bulunuyor” dedi.

Farklı büyüklükte ve farklı görevlerle konuşlandırılmış olmalarına rağmen tüm BM Barışgücü misyonlarının tek hedefinin insanların yaşamını kurtarmak, insanları korumak, barış için ortamı hazırlamak ve sonuçlandırmak olduğunu ifade eden Guterres, söz konusu harekatların siyasi süreçlerin başlaması ve gelişmesi için zaman ve ortamın gelişmesini sağlayarak uzun vadeli kazançlar elde edilmesine imkan verecek kısa süreli yatırımlar olarak öngörüldüklerini belirtti.

Guterres, bugüne kadar 54 BM Barışgücü harekatının kendilerine verilen görevi yerine getirerek sonlandırıldığını, Fildişi Sahili ve Liberya’daki barışgücü harekatlarının da yakında tamamlanacağını ve böylece Angola, Kamboçya, Hırvatistan, El Salvador, Guatemala, Namibya, Sierra Leaone, Timor-Leste ve diğer birçok yerdeki başarılı BM Barışgücü harekatları arasındaki yerlerini alacaklarını belirtti.

Görev hedeflerine ulaşan diğer harekatları da sonlandırmayı hedeflediklerini ifade eden Guterres, ayrıca, BM Barışgücünü reformdan geçirerek etkinliğini artırmayı ve barışgücünün gittikçe daha fazla zorlu koşullarla karşı karşıya kaldığı yeni döneme daha fazla uyum sağlamalarını hedeflediklerini ifade etti.

Günümüzde BM Barışgücü harekatları için harcanan paranın, küresel silahlanma için harcanan paranın yüzde 0,5’ine denk geldiğini ve bunun da yerinde yapılmış bir harcama olduğunu belirten Guterres, “Harcanan bu miktar çatışmaların yayılmasının ve ekonomik kazançların eriyip gitmesinin yol açacağı kaybın da sadece ufak bir bölümünü teşkil ediyor” dedi.

Guterres, başarılı barışgücü harekatları sonucu inşa edilen istikrar ve güvenlik sonrasında yapılan yatırımın ekonomik büyüme ve refahın katlanarak artmasını sağladığını sözlerine ekledi.

“BM tüm barışgücü harekatlarının ilk aşamadan son aşamaya kadar en etkin maliyette gerçekleşmesini sağlamaya çalışıyor” diyen Guterres, sürekli olarak reform, yeniden yapılandırma ve maliyetleri düşürmenin yeni yollarını keşfettiklerini belirtti.

Guterres, “Aynı zamanda BM Barışgücü sürdürülebilir barışın inşası için sürekli yeni yollar arıyor” dedi.

Barıgücü harekatlarının sadece ateşkesi gözlemleyen yapılar olmaktan çıktığını, artık sivilleri koruma, eski savaşçıların silahsızlandırılması, insan haklarının korunması, hukukun üstünlüğünün sağlanması, özgür ve adil seçimlerin yapılması, kara mayınlarının yarattığı risklerin azaltılması gibi daha birçok görevi yerine getirdiğini ifade eden Guterres, “Ayrıca (Barışgücü) kadınların barış süreçlerinde, siyasi hayatta ve hükümetlerin çeşitli seviyelerinde tam olarak temsil edilmelerini sağlamak için çalışıyor. Tüm bunlar kalıcı barışın inşasının temelini oluşturuyor” dedi.

Göreve başladığı Ocak ayından bu yana barışgücü mensupları da dahil olmak üzere BM personeli tarafından işlenen cinsel istismar ve taciz belasına son verilmesini birincil önceliklerinden biri yaptığını vurgulayan Guterres, mükemmel olmadıklarını, ancak yapılan hatalardan ders almasını bildiklerini ve hem çalışanlarını hem de kaynaklarını, yalnızca sorumluluk duygusu ile değil, hizmet götürdükleri insanlar ve toplumlara daha yararlı kılacak şekilde konuşlandırmaya çalıştıklarını söyledi.

“Bu konuda üye devletlerle birlikte çalışmayı bekliyorum. Bu konudaki ortaklığımız barışgücünün başarısının merkezinde yer alıyor, çünkü askeri birliklerin nereye gideceğine, ne yapacağına ve hangi kaynaklarla destekleneceklerine üye devletler karar veriyor” diyen Guterres, kalıcı barışın sağlanmasına yönelik verilen sözlerin yerine getirilebilmesi için üye devletlerle BM’nin yakın işbirliğinin hayati önem taşıdığını söyledi.

“Barış harekatlarında kadınların askeri birliklerde, polis gücünde ve sivil personel içinde daha önde gelen bir rol oymalarını sağlamayı önceliklerimden biri yaptım” diyen Genel Sekreter, toplumsal cinsiyet eşitliğinin zaten gerekli olduğunu, ancak kadınların varlığının sürekli barış olasılığını artırırken, cinsel istismar ve sömürü vakalarını da azalttığını sözlerine ekledi.

Uluslararası Barışgücü Gününde dünyanın dört bir yanındaki 16 misyonda görev yapan 113 bin ‘Mavi Bereli’ BM askerini, polisini ve sivil personeli saygı ile selamladıklarını belirten Guterres, barışgücüne katkı yapan üye devlet sayısındaki artışı şükranla karşıladıklarını söyledi ve “Tarihimiz boyunca BM bayrağı altında profesyonelce, kendini görevine adayarak ve kahramanca yer almış olan bir milyondan fazla kadın ve erkeğe teşekkürlerimizi sunuyoruz. Görev başında hayatını kaybeden 3 bin 500’den fazla barışgücü personelinin hatırasını da saygı ile anıyoruz” dedi.

Guterres, geçtiğimiz yıl 117 barışgücü personelinin yaşamını yitirdiğini, bunların arasında 43 ülkeden asker, polis, sivil çalışanlar, BM Gönüllüleri ve yerel pesonelin bulunduğunu, 2017 yılı içinde hayatını kaybedenlerin sayısının ise 12’ye ulaştığını belirtti.

Genel Sekreter Guterres, barışgücünün uluslararası topluluk adına BM Anlaşmasında en açık şekilde ifade edildiği üzere “gelecek kuşakları savaş felaketinden korumak” için çaba harcadığını belirtti ve “Onlara olan borcumuz büyük” diyerek mesajına son verdi.