Genel Sekreter Guterres: Dünyanın umudu gençlerde

unfpayouth-1024x654Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Barış, ekonomik dinamizm, sosyal adalet, hoşgörü. Hepsi ve daha fazlası bugün ve yarın gençlerin gücünün ortaya çıkarılmasına bağlı” dedi.

Guterres, Dünyanın umudunun gençlerde olmasına rağmen, günümüzde Dünya genelinde 400 milyonun üzerinde genç kadın ve erkeğin silahlı çatışma veya organize şiddet eylemlerinin içinde yaşadığını belirtti.

Guterres, 12 Ağustos Dünya Gençlik Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Milyonlarcası mahrumiyet içinde yaşıyor, tacize uğruyor, zorbalanıyor ve diğer şekillerde hakları ihlal ediliyor. Genç kadınlar ve erkekler özellikle savunmasız kalıyor” dedi.

Dünya gençliğinin, görüşlerini özgürce ifade edebilecekleri ve hayallerinin peşinden gidebilecekleri güvenli kamusal, vatandaşlık, fiziksel ve dijital alanlara ihtiyacı olduğunu ifade eden Genel Sekreter, “Gençlerin eğitime, öğrenime ve tam potansiyellerine erişebilmeleri için insan onuruna yakışır işlere ulaşabilmelerine imkan tanımak için yatırım yapmamız şart” dedi.

Guterres, Birleşmiş Milletler’in gençlerin sesini dinlemeye ve onları etkileyecek kararların alınması süreçlerine anlamlı bir şekilde katılmalarını sağlayacak yollar açmaya büyük önem verdiğini söyledi.

Eylül ayında gençlerle birlikte ve gençler için olan çalışmalarını daha ileriye götürmek üzere yeni stratejilerini tanıtacaklarını belirten Guterres, “Dünyayı gençler için güvenli bir yer yapmamız, dünyayı herkes için daha iyi bir yer yapmamızı sağlayacak” dedi.

Genel Sekreter Guterres gençlerin uluslararası gününü kutlayarak mesajına son verdi.