Genel Sekreter Guterres: Her şeye ve tüm engellere rağmen hiçbir zaman pes etmeyeceğiz

MINUSMA/Marco Dormino Mali’de tatbikat yapan Kanadalı BM barışgücü personeli
MINUSMA/Marco Dormino. Mali’de tatbikat yapan Kanadalı BM barışgücü personeli

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, her şeye ve tüm engellere rağmen Birleşmiş Milletler ve personelinin herkes için daha iyi bir dünya yaratılması çabalarından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini söyledi.

Genel Sekreter Guterres, “Birleşmiş Milletler Günü kuruluş anlaşmamızın doğum günüdür. Bu anlaşma ‘tüm halkların’ umutlarını, hayallerini ve özlemlerini kapsayan tarihi bir belgedir” dedi.

Guterres, 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü vesilesiyle yayımladığı video mesajında, Birleşmiş Milletler’in kadın ve erkek tüm personelinin söz konusu anlaşmaya uygulamada hayat vermek için her gün çalıştığını belirtti.

Guterres, “Her şeye ve tüm engellere rağmen hiçbir zaman pes etmeyeceğiz” dedi.

Aşırı yoksulluğun azaltıldığını, ancak eşitsizliklerin arttığını ifade eden Genel Sekreter, “Biz yine de pes etmiyoruz, çünkü biliyoruz ki eşitsizlikleri azaltarak dünyanın dört bir yanında umudu, fırsatları ve barışı büyütüyoruz” dedi.

Guterres, “İklim değişikliği bizden hızlı ilerliyor, ancak pes etmiyoruz çünkü iklim eyleminin tek çıkar yol olduğunu biliyoruz” dedi.

Guterres, “Birçok yerde insan hakları ihlal ediliyor. Ancak biz pes etmiyoruz çünkü insan haklarına saygının ve insan onurunun barışın temel koşulu olduğunu biliyoruz” dedi.

İhtilafların çoğaldığını, insanların acı çektiğini vurgulayan Guterres, “Ancak biz pes etmiyoruz, çünkü her erkek, kadın ve çocuğun barışçıl bir yaşamı hak ettiğini biliyoruz” ifadesini kullandı.

Guterres, uluslararası topluluktan, sarsılan güvenin yeniden kazanılacağına, gezegenimizin iyileştirileceğine, hiç kimsenin geride bırakılmayacağına ve herkesin onurunun milletlerin birleşmesi sonucu korunacağına dair verilen taahhütlerin yinelenmesini isteyerek mesajına son verdi.