Genel Sekreter Guterres: Terör mağdurlarını ve ailelerini desteklemek ahlaki bir zorunluluktur

TR21AUGUST-1024x427Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri AntónioGuterres, terörizmin günümüzün en zorlu konularından biri ve uluslararası barış ve güvenlik için de ciddi bir tehdit olduğunu söyledi.

Guterres, “Tacikistan’dan İngiltere’ye, Bağdat’tan Barcelona’ya kadar acımasız saldırılar hepimizi yürekten sarstı. Terörden etkilenmeyen ülke kalmadı, neredeyse her ülkeden insan terör saldırılarının kurbanı oldu” dedi.

Birleşmiş Milletler’in de artan bir şekilde hedef seçildiğini belirten Guterres, “Irak’ta BM Merkezine yönelik olarak 15 yıl önce yaşanan saldırıda 22 kişi hayatını kaybetti. Barışgücü personeli sürekli saldırı tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor” dedi.

Genel Sekreter, bu yıl ilki kutlanan 21 Ağustos Terör Kurbanlarını Anma Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında terör saldırılarının ardından ölenler ve yararlananlar hakkında fazla bir haber duyulmadığını, oysa günlük hayatlarını sürdürmeye çalışan kadın, erkek, çocukların yaşamının bir terör saldırısı nedeniyle ya sona erdiğini ya da sonsuza kadar değiştiğini söyledi. Guterres, “Geride kalan ve terörün yol açtığı bu yükü ömür boyu taşımak zorunda kalan aileler, arkadaşlar ve toplumlar hakkında da fazla bir haber duymuyoruz” dedi.

Guterres, “21 Ağustos Terör Kurbanlarını Anma Uluslararası Günü, bizlere, durup terör mağdurlarını dinlememiz, seslerinin duyulmasını sağlamamız ve terörün yaşamlarına olan etkisini görmemiz gerektiğini hatırlatıyor” dedi.

“Onların tecrübelerinden hepimizin öğrenecekleri var” diyen Genel Sekreter, “Dünyanın dört bir yanında toplumlar terör saldırılarına karşı güçlü bir duruş sergiliyor. Onlar gündelik yaşamlarında, okullarında, pazarlarında ve ibadet yerlerinde terörizm ve aşırılıkçı şiddete karşı mücadele veriyor” ifadesini kullandı.

“Terör mağdurları ve ailelerini desteklemek, temelinde insan haklarını güçlendirmek, korumak ve onlara saygı göstermek yatan ahlaki bir zorunluluktur” diyen Genel Sekreter, mağdurlar ve ailelerini korumanın ve seslerinin duyulmasına yardım etmenin terörün yaymaya çalıştığı nefret ve kutuplaşmayla mücadelenin en iyi yolu olduğunu belirtti ve “Mağdurlara, mali, yasal, tıbbi ve psikososyal yardım dahil olmak üzere uzun vadeli destek sağlanmamız gerekir” dedi.

Guterres, “Terör mağdurlarına ayağa kalkmaları için yardım ettiğimizde, onları dinlediğimizde, haklarına saygı gösterdiğimizde ve onlara destek ve adalet sağladığımızda ortak değerlerimize saygı gösteriyor ve teröristlerin bireylere, ailelere ve toplumlara yaptığı kalıcı tahribatı azaltıyoruz” dedi.

“Her gün terörizme karşı sözünü esirgemeyenlere teşekkür ediyorum. Sesiniz önemli ve zorluklara karşı gösterdiğiniz cesaret hepimiz için bir ders niteliğinde” ifadesini kullanan Genel Sekreter, mesajına “Bugün ve her gün Birleşmiş Milletler sizlerle dayanışma içinde olacaktır” diyerek son verdi.

21 Ağustos Terör Kurbanlarını Anma Uluslararası Günü hakkında

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, terör kurbanlarını anmak ve mağdurlarının desteklenmesini sağlamak ve onlarla dayanışma içinde olduğunu vurgulamak amacıyla 19 Aralık 2017 tarihinde aldığı A/RES/72/165 sayılı kararı ile 21 Ağustos tarihini Terör Kurbanlarını Anma Uluslararası Günü olarak ilan etti.