Girişimci adaylarına iş planı hazırlama danışmanlık hizmeti sunuldu

girismcilik-danismanlikUN Women, ASAM ve ILO işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında gerçekleştirilen Girişimcilik Kursu mezunlarına iş planı hazırlama kapsamında sunulan danışmanlık hizmeti geçen hafta tamamlandı.

11-15 Şubat tarihleri arasında eğitmen Mustafa Hilmi Aybaş tarafından gerçekleştirilen danışmanlık hizmetinden iş kurmak isteyen 14 Suriyeli ve 4 Türk vatandaşı 18 kadın faydalandı.  Danışmanlık hizmetinden faydalanan girişimci adayları kuaförlük, terzi, doğal yöntemlerle domates ve biber salçası ve kahvaltılık üretimi ve pazarlaması, hediyelik eşya, dekorasyon şirketi, butik, ayakkabı mağazası, tatlıcı dükkanı açmak isteyen kadınlardan oluştu.

Danışmanlık hizmeti boyunca birebir görüşmeler gerçekleştirilerek girişimci adaylarının kurmak istedikleri işler üzerinden planlama yapıldı. Yasal kuruluş sırasında hangi kurumlara başvuru yapmaları gerektiğinin aktarıldığı danışmanlık hizmeti boyunca girişimci adaylarına eğer üretim yapacaklarsa ham madde, ticaret yapacaklarsa ise uygun maliyetli ürün tedariği, üretim için gerekli makine ve teçhizat, işlerini kuracakları semt, başlıca ürünleri, potansiyel müşterileri konularında sorular yöneltilmiş ve bilgi düzeyleri ölçüldü.

Kurulması planlanan işler ile ilgili olası risk ve sorunların birlikte teşhis edilmesi sağlanmış ve çözüm önerileri sıralandı. Her girişimci adayına finansal veya finansal olmayan destek mekanizmaları hakkında bilgi verilirken kurmak istedikleri işe yönelik finansal planlama yapıldı. Buna göre iş yeri kurma maliyeti, makine teçhizat ve personel maliyet ölçümlemesi kar marjı gibi unsurlar danışmanlık hizmeti süresince girişimci adaylarıyla paylaşıldı. Bu çerçevede adaylar için başlangıç yatırım giderleri tablosu, makine, teçhizat listesi, aylık satış tablosu, aylık tanıtım bütçesi, aylık personel giderleri tablosu, aylık işletme giderleri tablosu ve gelir tablosu hazırlandı.