Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar: Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı

Dünya Kız Çocukları Günü Konferansında BM Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra açılış konuşmasını yapıyor.
Dünya Kız Çocukları Günü Konferansında BM Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra açılış konuşmasını yapıyor.

Birleşmiş Milletler Türkiye ve Aydın Doğan Vakfı’nın girişimleriyle, Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nın ikincisi “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” temasıyla İstanbul’da düzenlendi.

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününde düzenlenen konferansta kız çocuklarının karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması, toplumsal konumlarının güçlendirilmesi ve insan haklarından eksiksiz yararlanmaları konuları dile getirildi.

BM kuruluşlarından UNICEF, UNFPA ve UN Women ve BM Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubunun Aydın Doğan Vakfı ile birlikte yürüttüğü konferansın açılışında bir konuşma yapan BM Türkiye Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra toplumda kız çocuklarının ilerlemesinin o toplumun da ilerlemesi anlamına geldiğini söyledi.

Malhotra başarının anahtarının kadınlar ve kız çocuklarının eğitimine yatırım yapmak olduğunu vurgularken, daha iyi bir gelecek için kız çocuklarına eşit eğitim hakkı sağlanmasının önemine de dikkat çekti.

Konferansa katılan çocuklara hitaben konuşan Malhotra, “Sevgili çocuklar, hepinizin eşitlik, refah ve barış içinde yaşamasını arzuluyoruz. BM Türkiye adına sizi temin ederim sizin içinizdeki dünyayı değiştirme gücüne inanıyoruz ve hiçbir kız çocuğu geride kalmasın diye sizinle ve sizin için çalışmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini de değinen Malhotra, Kız Çocukları Gününün bu yılki küresel temasının “Kız çocuklarında ilerleme eşittir Hedeflerde ilerleme:  Kız Çocukları Küresel Veri Hareketi” olduğunu belirtti. Malhotra, kadınlar ve kız çocuklarının ihtiyaçlarının ve karşılaştıkları zorlukların görünür olmasının sağlanması için mutlaka toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı verilere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kız çocuklarının karşılaştıkları sorunlarla ilgili doğru verileri kullanmanın Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin özellikle dördüncüsü (Nitelikli Eğitim) ve beşincisinde (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği) önemli ilerleme sağlayacağını sözlerine ekledi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle de kız çocuklarının güvenli bir şekilde yetişkinliğe geçmeleri ve üretken ve tatminkar bir hayat yaşamalarının çok önemli olduğunu kaydetti.

Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner de yaptığı konuşmada, “Bugün dünyada 500 milyon okuma yazma bilmeyen kadın var. 200 milyon kadın reşit olmadan evlendirilmiş. Harekete geçmezsek önümüzdeki 10 yılda 100 milyon daha kadın çocuk yaşta evlendirilecek. Temel insanlık hakkı olan eğitim hakkı ellerinden alınan bu çocuklar şiddete maruz kalıyor. Bu duruma dur demek için BM ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ söylemiyle bütün dünyayı harekete geçmeye çağırdı. Bizler de basın olarak, akademisyenler olarak sivil toplum örgütleri olarak el ele verip çalışmalarımıza ivme kazandıralım, kızlarımıza, çocuklarımıza sahip çıkalım” dedi.

Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’na bu yıl İngiliz gazeteci Lesley Abdela, CNN International habercisi Becky Anderson, Harvard Üniversitesi’nin eski Dekan yardımcılarından Richard Rowe, Hindistan’da asit saldırısından kurtularak, modacı olan Monica Singh, Kız Çocukları Ağı (Gİrl Child Network) kurucusu Betty Makoni, UN Women’ın Gençlik temsilcisi Tennille Amorve, UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçişi Tuba Büyüküstün ve aktör Murat Yıldırım gibi ünlüler de katıldı.

‘Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda “2030’a Bakış: Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi’ başlıklı bir ana panel düzenlendi. Gün içindeki panellerde ise ‘çocuk yaşta evlilikler’ ve ‘mülteci kız çocukları’ gibi çarpıcı konular ele alındı. Ayrıca özel sektör temsilcilerine ayrılan panelde, konuyla ilgili dikkat çeken projelere imza atan firmaların başarı hikâyeleri paylaşıldı.