Guterres: AIDS’le mücadeleyi kazanmak için daha fazla çaba harcamalıyız

New York’taki BM Genel Merkezi, 2001 Haziran ayında ilgili Genel Kurul oturumları vesilesiyle AIDS’le mücadeleyi sembolize eden kırmızı kurdele ile renklendirilerek destek vurgusu yapıldı. BM Photo/Eskinder Debebe
New York’taki BM Genel Merkezi, 2001 Haziran ayında ilgili Genel Kurul oturumları vesilesiyle AIDS’le mücadeleyi sembolize eden kırmızı kurdele ile renklendirilerek destek vurgusu yapıldı. BM Photo/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “İlk Dünya AIDS Gününden bu yana otuz yıl geçti ve bizler bir dönüm noktasındayız. Gideceğimiz yön bu salgının 2030 yılına kadar sonlandırılıp sonlandırılamayacağını, gelecek kuşakların bu korkunç hastalığın yükünü çekmek zorunda kalıp kalmayacağını belirleyecek” uyarısında bulundu.

Guterres, 1 Aralık Dünya AIDS Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, Dünya genelinde bugüne kadar 77 milyon kişinin HIV virüsü kaptığını ve 35 milyon kişinin de AIDS bağlantılı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi. Guterres, “Teşhis ve tedavide çok büyük ilerleme sağlandı, koruma çabaları sonucu virüsün milyonlarca insana bulaşması önledi dedi.

“Ancak, sağlanan ilerleme yine de küresel hedefin gerisinde kalıyor. Yeni HIV vakalarının sayısı yeterince hızlı azalmıyor” uyarısında bulunan Guterres, bazı bölgelerde ilerlemenin ve mali kaynakların yetersiz kalabildiğini, damgalama ve ayrımcılığın hala başta eşcinsel erkekler, erkeklerle ilişkiye giren erkekler, seks işcileri, transeksüeller, uyuşturucu iğne kullananlar, mahkumlar ve göçmenler, genç kızlar ve kadınlar gibi önemli gruplardan insanların gerekli adımları atmalarına engel olabildiğini belirtti.

Genel Sekreter, “Dahası, HIV virüsü bulaşmış her dört kişiden biri bu virüsü taşıdığını bilmiyor. Böylece korunma, tedavi ve diğer bakım ve destek hizmetlerinden bilinçli bir şekilde yararlanma imkanı bulamıyor” dedi.

Guterres, “Hâlâ zamanımız var. Daha fazla kişinin HIV testi olmasını sağlayabilir; daha fazla insanın tedaviye erişimine imkan tanıyabilir; yeni vakaların önlenmesi için korumaya ayrılan kaynakları çoğaltabilir; damgalamayı sonlandırabiliriz. Bu önemli dönüm noktasında doğru yöne dönmemiz şart” diyerek mesajına son verdi.