Guterres: “Değerimizi eylemlerimizle kanıtlayalım”

General Assembly Seventy-third session Informal Briefing by the Secretary-General on his Priorities for 2019

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres tüm zorluklara rağmen Birleşmiş Milletlerin 2018 yılında gerçek bir fark yarattığını ve 2019 yılında da çok daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Guterres 16 Ocak tarihinde BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada 2019 yılı önceliklerini barış için diplomasi, hırslı iklim eylemi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine doğru ivme, yeni teknolojiler üzerine daha iyi yönetişim ve dünya çapında daha güçlü bir BM olarak sıraladı.

Genel Sekreter “Gerçek şu, geçen yılki deneyimimizin kanıtladığı gibi birlikte çalıştığımızda ve sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizde işleri hallediyoruz” ifadesini kullandı.

Konuşmasında 2018 yılındaki başarılara değinen Guterres, Yemen, Kore Yarımadası ve Güney Sudan’da ve Etyopya ile Eritre arasında barışın sağlanması, Polonya’da düzenlenen BM İklim Konferasının başarılı sonucu, göç ve mülteciler için küresel ilkelerin onaylanması, ve BM reformu için atılan büyük adımları sıraladı.

Guterrres 5 başlık altında önceliklerini anlattı:

  1. Barış için Diplomasi

BM Genel Sekreteri özellikle Afrika kıtasında barış ile gelen kazanımları bir araya getirmeye çalışırken BM için ortaklıkların çok büyük önemi olduğunu söyledi. Bu konu bağlamında Sahel, Mali, Güney Sudan, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ni saydı.

Guterres Güvenlik Konseyi’nin birliği ve desteğini gerektirecek ve etkin diplomasinin çok önemli olduğu ülkeler içinde de Yemen, Libya, Suriye ve Afganistan’ı saydı.

Genel Sekreter “Tüm Dünya’da ihtilafları sona erdirmek için çalışırken, sürekli olacak barışın kadınların tüm barış süreçlerine dahil olduğu geniş toplumsal konsensüse dayalı olması gerektiğini anladık” dedi.

  1. İklim eylemine daha hırsla sarılmak

Genel Sekreter konuşmasında bugün veya yarın Dünya’nın iklim değişikliğinden daha büyük bir sorunu olmadığını vurgularken, Üye Devletlere 2020 yılına kadar Paris İklim Anlaşmasından doğan yükümlülüklerini hatırlattı. Guterres ayrıca 2050 yılında kadar sıfır emisyon oranına ulaşılması gerektiğinin altını çizdi. Genel Sekreter 23 Eylül tarihinde İklim Zirvesi toplanacağını da sözlerine ekledi.  Guterres daha hırslı bir şekilde iklim eylemine sarılmak gerektiğini ifade etti.

  1. Sürdürülebilir Kalkınma

Genel Sekreter 2030 Kalkınma Gündeminin gerektirdiği dönüştürücü değişikliklerin henüz gerçekleşmediğini üzülerek kaydetti.

Guterres yoksulluğu ve eşitsizliği azaltma, çevreyi korurken güçlü ve kapsayıcı ekonomiler oluşturma ve çözümlere daha çok finansal kaynak bulmada işe yarayan eylemlere daha fazla odaklanmaları için üye devletlere çağrı yaptı.

Genel Sekreter devlet ve hükümet başkanlarını Eylül ayında yapılacak İklim Değişikliği Zirvesinin ardından toplanacak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada ivme kazanılması ile ilgili zirveye ve ayrıca kalkınma finansmanı, sağlık hizmetlerinden herkesin yararlanması ve Kalkınmakta olan Küçük Ada Devletlerinin karşı karşıya olduğu risklerle ilgili toplantılara davet etti.

Guterres “2019 Eylül ayında hepinizi iklim değişikliğini durdurma, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma ve adil bir küreselleşme inşa etme konusunda elinizden geleni yapmaya çağırıyorum” dedi.

  1. Yeni teknolojiler

BM Genel Sekreteri 2019 öncelikleri arasında yeni teknolojilerin önemine de değindi. Birleşmiş Milletlerin dijital eşitsizlikleri azaltmaya, dijital kapasite inşa etmeye ve yeni teknolojilerin iyi işlerde kullanılması konularına odaklanacağını kaydetti.

  1. Dünya çapında BM değerlerini yeniden hatırlatma

BM Genel Sekreteri BM’yi kuran BM Antlaşmasında belirtildiği gibi barış, adalet, insan onuru, hoşgörü ve dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Guterres “Bugün bu değerler tüm Dünya’da saldırı altında” diye uyarıda bulunurken, ideolojik çatışmalara, ana akıma doğru giden kötü zararlı düşüncelere değindi. Genel Sekreter insanların endişe ve korkularını anladığımızı göstermek için daha fazla çaba harcamalıyız diye konuştu. Herkes ile ilgilendiğimizi onlara gösterelim diyen Guterres “Değerimizi eylemlerimizle kanıtlamaya devam edelim” diye sözlerine son verdi.