Guterres: Engellilerin haklarının tam olarak sağlandığı bir dünya için birlikte çalışalım

IDPD-logo_TRBirleşmiş. Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Dünya genelinde farklı seviyelerde engelli bir milyardan fazla insan bulunuyor. Birçok yerde engelliler çoğunlukla toplumdan uzaklaştırılıyor, tecrit ediliyor ve ayrımcılığa maruz kalıyor” dedi.

Guterres, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında “Hiç kimsenin geride bırakılmayacağı taahhüdünde bulunan 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi eşitsizliklerin azaltılması ve engelliler dahil herkesin sosyal ve siyasi yaşama katılmasının desteklenmesini temsil ediyor. Bu da Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin tüm yönleri ile her ülkede uygulamaya konması anlamına geliyor. Bir diğer anlamı da engellilerin seslerinin ve taleplerinin ulusal gündemlere ve politikalara dahil edilmesini kapsıyor” dedi.

Bugün, BM’nin ana raporlarında biri olan Engellilik ve Kalkınma 2018: Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Engelliler için ve Onlarla Birlikte Erişmek başlıklı raporu açıklanacağını aktaran Guterres, Raporda engellilerin bir çok Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi bakımından dezavantajlı durumda olduğunun belirtildiğini, ancak engellilerin toplumları içinde başkalarına bağımlı olmadan yaşayabilecekleri herkesi kucaklayan örnek uygulamaların artmakta olduğu da ifade etti.

Guterres, “Dünya Engelliler Gününde gelin engellilerin haklarının tam olarak sağlandığı herkesi kapsayan, eşitlikçi ve herkes için sürdürülebilir daha iyi bir dünya için birlikte çalışacağımıza dair taahhüdümüzü yenileyelim” çağrısında bulunarak mesajına son verdi.