Guterres: Erken yaşta atılacak adımlarla ruh sağlığı konusunda yaşanan sorunların büyük bölümü engellenebilir ve tedavi edilebilir

ruhsagligiBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Sağlıklı olmak hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi bir durumda olmaktır” dedi.

Ancak, uzunca bir süredir ruh sağlığının, dünyanın dört bir yanında toplumlar ve gençler üzerinde ciddi etkiler yaratmasına rağmen ikinci plana itildiğini belirten Guterres, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Bu yılki Dünya Ruh Sağlığı Günü gençler üzerinde yoğunlaşıyor” dedi.

Dünya genelinde her beş gençten birini bu yıl içinde ruh sağlığı ile ilgili sorun yaşayacağını belirten Genel Sekreter, ruh sağlığı ile ilgili sorunların yarıdan fazlasının 14 yaşından itibaren ortaya çıktığını, birçok vakanın ise tespit de tedavi de edilemediğini söyledi.

Guterres, “Ergenlik dönemindeki ruhsal sorunlar eğitimdeki başarıyı etkiliyor, alkol ve uyuşturucu madde kullanma riskini ve şiddete eğilimi artırıyor.  İntihar, gençlerin ölümlerinin en önde gelen nedenlerinden birini teşkil ediyor” dedi.

Çatışmaların ve doğal afetlerin etkisi altında yaşamak zorunda kalan milyonlarca kişinin uzun vadeli ruh sağlığı sorunlarıyla karşı kalma riskinin artığını ifade eden Genel Sekreter Guterres, “Kadınlara yönelik fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet, travma sonrası stres bozukluğu da dahil olmak üzere kalıcı izler bırakıyor” dedi.

Tüm bu zorlu konulara rağmen, özellikle erken yaşta atılacak adımlarla ruh sağlığı konusunda yaşanan sorunların büyük bölümünün engellenebilir ve tedavi edilebilir olduğunu ifade eden Guterres, 2030 Gündeminin açık bir mesaj verdiğini, bunun da kimsenin geride bırakılmaması olduğunu söyledi.

Guterres, “Ne var ki, ruh sağlığı sorunları çekenler hala marjinalleştiriliyor” dedi.

Sağlıklı toplumların oluşabilmesi için ruh sağlığının herkesi kapsayan sağlık hizmetleri şemsiyesi altında, tüm sağlık ve sosyal hizmetlerin içine dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan Guterres, “Birlemiş Milletler 2030 yılına kadar, damgalama ve dışlama ile karşılaşmadan tüm dünyada herkesin ruh sağlığı konusunda başvurabileceği bir yer olması için çalışıyor” ifadesini kullandı.

Guterres, “Ruh sağlığına yönelik yaklaşımımızı değiştirmemiz halinde dünyayı değiştiririz. Artık ruh sağlığı konusunda adım atma zamanıdır” diyerek mesajına son verdi.