Guterres: Yeteneklerini geliştirmeleri, iş gücüne eşit şartlarda katılmaları ve potansiyellerine tam olarak ulaşmaları için kız çocuklarına destek olmalıyız

unday-girlBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, “Günümüzde 600 milyon kız çocuğu yeni buluşlar ve otomasyon sonucu dönüşüm geçiren iş dünyasına adım atmaya hazırlanıyor. Bu grup tarihte söz konusu kuşağın eriştiği en büyük sayıyı ve tüm kariyer alanları için geniş bir fikir ve çözüm kaynağını oluşturuyor. Ancak, kız çocuklarına tam potansiyellerini ortaya koyma fırsatının verilmemesiyle sıklıkla karşılaşılıyor. Sistematik ayrımcılık, önyargı ve eğitim eksikliği gibi birçok engelle karşı karşıya kalıyorlar” dedi.

Guterres, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında “Kadınların dünya genelinde bilişim ve iletişim teknolojileri alanındaki mezunların yüzde 30’undan azını teşkil etmesi, araştırma geliştirme alanında kadın istihdam oranının yüzde 30’un altında olması gibi engellerin aşılması için ortak hareket edilmesi gerekiyor” dedi.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında kız çocuklarına yönelik cinsiyet temelli olumsuz stereo tiplemelerin ilk okulun ilk yıllarına kadar indiğini belirten Guterres, bu yaklaşımın, kız çocuklarının kendi potansiyelleri hakkında şüpheye düşmeleri gibi yıkıcı sonuçlara yol açtığını ifade etti.

“Her ne kadar günümüzde okula giden kız çocuğu sayısı daha önceki dönemlerin çok üzerinde ise de birçoğu yaşamları süresince başarı için gerekli olan bilgi ve becerileri elde edemiyor” diyen Genel Sekreter, “Dahası, günümüz iş gücü için önemli olduğu değerlendirilen becerilerin üçte birinden fazlasının beş yıl içinde değişeceği tahmin ediliyor” ifadesini kullandı.

Kız çocuklarının eleştirel düşünme, yaratıcılık ve dijital farkındalık gibi farklı farklı alanlarda kullanılabilir ve ömür boyu gerekli becerilerle donatılması çağrısı yağan Guterres, Kadınların az olduğu bilimlerde ve diğer alanlarda rol modellerin varlığının büyük önem taşıdığını vurguladı.

“Gençlerin toplumdaki yerlerinin güçlendirilmesi için geçenlerde, gençlerle çalışmayı, onların ihtiyacını anlamayı ve hayallerini hayata geçirmeyi amaçlayan Youth2030 (Gençlik2030) stratejisini uygulamaya koydum” diyen Guterres, “Dünya Kız Çocukları Gününde gelin yeteneklerini geliştirmeleri, iş gücüne eşit şartlarda katılmaları ve potansiyellerine tam olarak ulaşmaları için kız çocuklarına destek olacağımız yönündeki taahhüdümüzü yineleyelim” çağrısı yaparak mesajına son verdi.