Guterres: Yoksullukla mücadele bir yardım severlik faaliyeti değildir, adaletin tesisi sorunudur

yoksulluk-1024x571Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Yoksullukla Mücadele Gününün ilk kez kutlanmasının üzeriden geçen 25 yılda ortaya konan siyasi liderlik, kapsayıcı ekonomik kalkınma ve uluslararası işbirliği sayesinde yaklaşık bir milyar insanın yoksulluktan kurtulduğunu, ancak hala milyonlarca insanın yoksulluk girdabından çıkamadığını söyledi

Guterres, 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Ancak, hala geride kalmış bir çok kişi var. 700 milyonun üzerinde insan günlük temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bir çok kişi çatışma ve kriz bölgelerinde yaşıyor. Bir bölüm ise sağlık hizmetleri, eğitim ve istihdam gibi hizmetlere erişmekte engellerle karşı karşıya kalıyor ve bu nedenle de ekonomik kalkınmanın faydalarından tam olarak yararlanamıyor. Kadınlar ise bu durumdan orantısız bir şekilde etkileniyor” dedi.

Küresel ölçekte en büyük sorunlardan biri olan ve Birleşmiş Milletlerin öncelikleri arasında yer alan yoksulluğun tüm şekilleriyle ortadan kaldırılması çabalarının, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin bir numaralı hedefi içinde yer aldığını hatırlatan Guterres, “Bu yıl İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 70’inci yıl dönümünü kutlayacağız. Bu bağlamda, yoksulluğun ortadan kaldırılmasının bir yardım severlik faaliyeti değil, bir adalet sorunu olduğunu unutmayalım. Yoksulluğun ortadan kaldırılması ile herkesin eşit hakka sahip olması arasında temelden bir bağ bulunuyor” ifadesini kullandı.

Dünyanın dört bir yanında yoksulluk ve yoksunluk içindeki milyonlarca insanın sesinin duyulması, onların toplumda yerlerini almalarını engelleyen güçlerle mücadele edilmesi ve karşı karşıya kaldıkları saygısızlıkların önlenmesi gerektiğinini belirten Genel Sekreter Guterres, “Herkes için imkan yaratan adil bir küreselleşme inşa etmeli ve hızla gelişen teknolojilerin yoksullukla mücadele çabalarımıza katkı yapmasını sağlamalıyız. Yoksullukla Mücadele Uluslararası Gününde gelin 2030 Gündeminin Kimsenin Geride Bırakılmayacağına dair verdiği ana taahhütü destekleyelim” çağrısı yaparak mesajına son verdi.