FAO: Hayatımızı devam ettirebilmek için işe ihtiyacımız var!

Photo: ©FAO
Photo: ©FAO

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürüttüğü ‘İstihdam Olanakları Vasıtasıyla Mültecilerin Öz yeterliklerinin Artırılması ve Tarıma Dayalı Geçimlerinin Geliştirilmesi’ Projesi kapsamında22 Mayıs 2019 tarihinde Bursa’da açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılış töreni Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül’ünkonuşması ile başladı. Konuşmasında Bursa’nın Türkiye’de tarım, gıda ve hayvancılık konularında çok önemli bir yere sahip olduğunu, projenin 3. Fazında Bursa olarak yer aldıklarından ve uluslararası kuruluşlarla bu projeyi yürüttüklerinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti. Bursa’da eğitimlerin ekmek, zeytin ve meyve sektörlerini kapsayacak şekilde üç ana bölüm çerçevesinde ilerleyeceğini iletti.

Proje Koordinatörü Murat Özoğlu, proje hakkında genel bilgiler verdi. FAO olarak projenin ilk iki fazın süresince Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen mesleki eğitim ile yaklaşık 2.000 faydalanıcıya erişildiğini ve kurslara katılanların %95’ni eğitimini başarıyla tamamlayıp istihdam fuarları kanalı ile yaklaşık %22’sinin iş sahibi olduğunu söyledi.

Projenin üçüncü fazının; Adana, Bursa, Gaziantep, İzmir, Manisa, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerinde uygulandığını, bu illerde yaşayan mülteci ve yerel halkın da dâhil olduğu 815 kişilik kursiyerlere ekmek yapımı, meyvelerde hasat ve depolama, narenciye, büyük ve küçükbaş hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, seracılık, Antep fıstığı, zeytin budama/ hasatı ve sebze kurutma gibi teknik ve mesleki konularda işbaşı eğitimlerin verileceğini iletti. Eğitimler sonrasında 8 ilde istihdam fuarları düzenlenerek, eğitimini tamamlamış olanların içerisinden işe yerleştirilmeleri için çalışmalar yapılacağının altını çizdi.

Törende Türkçe olarak konuşan proje yararlanıcısı ve kursiyeri Duha Abdullah Alkarem; “Ben ve benim gibi Suriye’den göç eden vatandaşlar yaklaşık altı/yedi yıldır Türkiye’de sizlerle birlikte yaşıyoruz. Bizler ve ailelerimiz Bursa’da yaşamayı öğreniyoruz. Hayatımızı devam ettirebilmek için işe ihtiyacımız var. Pek çok farklı alanda çalıştık. Yapabileceklerimiz var. Farklı alanlarda eğitimler aldık. Fakat bu birikimi nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz. Bu eğitimlerle bir alanda bilgi sahibi olup uzmanlaşmış olacağız. Ben unlu mamuller eğitimi alıyorum. Alacağım sertifika ile daha iyi işler bulacağımıza ve kendi imkânlarımız ile hayatımızı geçirebileceğimize inanıyorum. Bizlere eğitimler ile yön veriliyor. Uygulama eğitimleri ile işi nasıl yapacağımızı görüyoruz. En önemlisi Türk yaşam şekillerini ve kurallarını görüyor, diğer insanlar ile kaynaşabiliyoruz. Bu imkânı bizlere veren herkese arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.” dedi.

FAO Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzamanaçılış konuşmasında, FAO olarak Tarım ve Orman Bakanlığı, diğer proje paydaşları ve özel sektör ile çok yakın iş birliği ile hem Suriyeli mültecilerin hem de tarım sektöründe yer alan ev sahibi toplulukların dayanıklılığını artırmak ve geçimlerini sağlamak amacıyla hareket ettiklerini iletti. Son sekiz yılda Türkiye hükümetinin destekleri sayesinde tüm uluslararası kuruluşların Suriyeli Mültecilerin dayanıklılığını artırmak için çalıştığını ifade etti. Son iki yıl içerisinde FAO olarak Türkiye’nin sekiz ilinde benzer projeler uygulayarak çok yetkin sonuçlar ve etkili geri bildirimler elde ettiklerini vurguladı. Bursa’da yaklaşık 100.000 Suriyeli mültecinin yaşadığını ve bu kişilerin tarım sektöründe iş sahibi olabileceklerini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı Ayhan BARANkonuşmasında, Bursa’nın uygulayıcı iller arasında ilk defa yer aldığını, Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olduğunu ve tarım istihdamı açısından önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Bursa’da yaşayan Suriyeli Mültecilerin ise bu eğitimler sayesinde Bursa’da kolaylıkla iş bulabileceklerini iletti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Demir, projenin Bursa iline ve Türkiye’ye kazanç getireceğine inandığını ifade ederek tüm paydaşlara ve katılımcılara teşekkür etti.

Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Suriyelilerin Türkiye’de misafir olduğunu ve düzgün misafirperverliğin ise ne kadar önemli bir şey olduğunu vurguladı. Projenin katılımcılara balık vermek yerine balık tutmayı öğrettiği için katılımcıların kendileri uygulamalı eğitimlerle geliştirmesinin çok isabetli bir yaklaşım olduğunu ifade etti. Konuşmasını tüm uluslararası kuruluşlar, devlet kurumları ve katılımcılara teşekkür ederek bitirdi.