ILO Genel Direktörü Guy Ryder Şanlıurfa’nın Harran İlçesindeki Suriyeli mülteci kampını ziyaret etti

DG HARRAN VISIT FOTOUluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder 21 Mayıs 2016 tarihinde Şanlıurfa’nın Harran ilçesine ziyarette bulunarak, ihtiyaçlarını ve yaşadıkları sorunları öğrenmek üzere kamptaki Suriye mültecilerle görüştü.

Ryder, ILO tarafından Suriye’li mültecilerin iş piyasasına erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla ilçedeki Suriyeli mülteciler için başlattığı kaynak ve Türkçe kurslarını ziyaret etti.  Genel Direktör ayrıca, kursu tamamlayan Suriyeli mültecilerin sertifikalarını aldıkları sertifika törenine katıldı.

Ryder, “Halen eğitim almakta olan bazı kişilerle görüştük ve net olarak ifade edilen şeylerden birisi erkek ve kadın, yetişkinlerin tümünün çalışma hayatına erişime çok büyük önem veriyor olmalarıdır. Hayatlarına amaç katmak için çalışmak istiyorlar,” dedi.

Ryder ayrıca Harran kampındaki mülteci ailesini ziyaret etti ve aile üyelerinden Suriye krizinden sonra karşılaştıkları zorlukları dinledi.

Ziyareti sırasında Ryder ayrıca yerel hükümet temsilcileri,bölgedeki işçi ve işveren örgütleriyle görüşerek krizin yerel işgücü piyasasına ve ekonomisine olan etkilerinin yanısıra hem mülteciler hem onlara ev sahipliği yapan yerel topluluklar açısından yarattığı zorluklar ve fırsatlarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

“Burada mültecilerden duyduğum; Türk halkının sergilediği cömertlik ve dayanışmanın farkında oldukları ve bu durum karşısında duydukları yoğun minnet duygusudur,” şeklinde konuşan Ryder, “Bu nedenle, Türkiye, böylesi büyük bir zorluğa karşı kaydedeğer bir yanıt sergilemektedir. Ancak şu bir gerçektir ki bu salt ulusal değil uluslararası bir sorumluluk olmalıdır,” dedi.

Ryder’ın ziyareti son bir yılda Türkiye’ye yaptığı üçüncü ve Suriyeli mülteci akınından yoğun şekilde etkilenen Şanlıurfa ve Harran’a yaptığı ilk ziyarettir.

ILO’nun Suriyeli mülteci krizine yanıtının bir parçası olarak, ILO, kampta ve kamp dışında yaşayan Suriyeli mültecilerin yanısıra ev sahibi topluluklar için farklı eğitim programları ve beceri geliştirme kursları yoluyla geçim ve insana yakışır iş fırsatlarını artırmaya yönelik destek sağlamaktadır.