ILO projesi kapsamında 800′den fazla kadın İnsan Hakları Eğitimi aldı

Insan Hakları Egıtımı SertifikasıUluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi’nin yürüttüğü “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler’ Projesi kapsamında proje illeri olan Ankara, Bursa ve İstanbul’daki yedi belediye ile yapılan işbirliği çerçevesinde şimdiye kadar 800’den fazla kadın kadının insan hakları eğitimini alarak, sertifika sahibi oldu.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi tarafından yürütülen “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi” projesi kapsamında, Ankara Altındağ, Çankaya ve Yenimahalle Belediyeleri’nin verdiği mesleki eğitim kurslarına katılan ve kadının insan hakları eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadınlara 8 Şubat 2017 tarihinde Ankara’da yapılan bir törenle sertifikaları verildi.

Toplantıda konuşan Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan “Bizim için projenin en önemli faaliyeti kadınlar için insan hakları eğitimleri. Bunun sebeplerini üç kelimeyle özetlemek mümkün çünkü bu eğitimler bize kadınlara dokunma, onları değiştirme ve güçlendirme şansı verdi. Kadınların hayatlarına dokunabildik,” dedi.

Proje kapsamında, Mart-Haziran 2016 döneminde ILO Türkiye Ofisi’nin Ankara’da Altındağ Belediyesi, Bursa’da Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi, İstanbul’da Kadıköy ve Maltepe Belediyesi ile yaptığı işbirliği çerçevesinde söz konusu belediyelerin verdiği meslek edindirme kurslarına katılan toplam 500 kadın kadının insan hakları eğitimlerine katılarak sertifika almıştı.

Eğitimlerin ikinci fazını içeren Eylül 2016 – Şubat 2017 döneminde ise ILO Türkiye Ofisi Ankara’da Altındağ, Çankaya ve Yenimahalle Belediyeleri ile Bursa’da Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ve İstanbul’da Kadıköy Belediyesi ile yapılan işbirliği çerçevesinde söz konusu belediyelerin verdiği meslek edindirme kurslarına katılan ve insan hakları eğitimi alan 300’den fazla kadın sertifika almaya hak kazandı.

Kadınların iş piyasasına güçlü şekilde girmelerinin ve belediyelerin verdiği mesleki eğitim kurslarının (insan hakları eğitimi gibi) diğer beceri geliştirici eğitimlerle zenginleştirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan “Bu nedenle inanıyoruz ki almış oldukları insan hakları eğitimi kadınların iş yaşamına daha güçlü şekilde girmelerini sağlayacaktır,” şeklinde konuştu.

“Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesini insan haklarının bir parçası olarak görüyoruz,” şeklinde konuşan İsveç’in Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund ise dünya genelindeki deneyimlere bakıldığında kadınları iş gücü piyasasına katmayan hiçbir ülkenin üst gelir grubuna çıkamadığına dikkat çekti.

Törende ayrıca insan hakları eğitimi alan Altındağ Belediyesi Kursiyeri Hülya Özer; Çankaya Belediyesi Kursiyeri Kısmet Işık ve Yenimahalle Belediyesi Kursiyeri Şule Güven de aldıkları eğitimle ilgili olarak deneyimlerini paylaştılar. Eğitimlerle hayatın her alanına dair farkındalıklarının arttığını belirten kursiyerler kendilerine bakış açılarının değiştiğini ve bu eğitimleri herkesin alması gerektiğini ifade etti.

Törende eğitimleri veren Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler (KİH-YÇ) Derneği’nden Zelal Ayman; Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar; Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner ve Altındağ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cengiz Keskin de birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından KİH-YÇ Derneği tarafından kadınların insana yakışır işlerde ve adil koşullarda çalışabilmeleri için anayasal, medeni ve ekonomik hakları konusunda bilgi ve farkındalığa sahip olmaları amacıyla verilen ve 10 hafta süresince kadının insan hakları, medeni haklar, anayasal haklar, toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddete karşı stratejiler gibi konularda eğitim alan Çankaya, Yenimahalle ve Altındağ’dan 300’e yakın kadın sertifikalarını aldı.

Proje, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA)’nın mali desteği ile yürütülüyor.