ILO Projesi Kapsamında Girişimcilik Eğitimi alan 400 kadın Bursa, Konya, Ankara ve İstanbul’da Sertifikalarını Aldı

Certificate Ceremony for Women foto-fav-sentUluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Türkiye’de kadın istihdamının artırılması amacıyla yürüttüğü “Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi” projesi kapsamında girişimcilik ve mentörlük eğitimi alan 400 kadın proje illeri olan Bursa, Konya, Ankara ve İstanbul’da Nisan – Haziran 2017 döneminde sertifikalarını aldı.

ILO tarafından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile yürütülen proje kapsamında Bursa’da 150, Konya’da 50, Ankara’da 100 ve İstanbul’da 100 kadın girişimcilik ve mentörlük eğitimi almış olup sertifika törenleri Bursa’da 26 Nisan 2017; Konya ve Ankara’da 11 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da ise 13 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Seramik atölyesi açmak, e-ticaret yoluyla ürün pazarlama, kafe işletmek, organik sabun yapımı; keçe yapımı ürünlerin online satışı; kantin işletmeciliği ve butik pastane açmak; veteriner kliniği, sıva işleri ve dekorasyon mağazası açmak, ütü evi, butik pastacılık, gelinlik tasarım-satış yeri açmak gibi değişik ve farklı iş planları olan 400 kadın proje illerinde bir hafta boyunca girişimcilik ve mentörlük eğitimi aldı.

ILO Türkiye Ofisi proje ekibi, İŞKUR temsilcileri ve proje yerel paydaşları ile ilgili kurum temsilcilerinin katıldığı sertifika törenlerinde; bu eğitimlerin ve ILO projesinin hem kadını daha güçlü kıldığı hem de girişimci kadınların aile ve ülke ekonomisi ile üretime katkı sağladıkları vurgulandı.

Girişimcilik eğitimi almış 400 kadından başarılı olan adayların hibe desteğinden faydalanması öngörülüyor. Bu kapsamda, girişimcilik eğitimi ve mentörlük programları sonrasında halihazırda başvurusu devam eden mikro hibe yarışması sonrasında iş planı başarılı bulunan 30 kadın adaya 2000 USD tutarında mikro hibe sağlanacak. Başvurular 12 Haziran 2017’de başlamış olup 11 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir.

Girişimcilik ve mentörlük eğitimlerinde kadınlara: iş fikri geliştirme ve yaratıcılık; girişimcilik; işletme; işletme fonksiyonları/türleri/kuruluş şekilleri; mali ve hukuki sorumluluklar; iş planı kavramı (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan); iş modeli; toplumsal cinsiyet, sürdürülebilirlik, finansman kaynaklarına erişim gibi başlıklar ve kavramlar hakkında bilgi verildi.