ILO ve ÇSGB İşbirliğiyle “Çocuk İşçiliğine Son” Seferberliği

ilo-cocuk-isciligiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) işbirliğiyle “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Deklarasyonu İmza Töreni” 23 Şubat 2018 tarihinde düzenlendi.

Törende 2018 yılı “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı” ilan edildi. Çocuk işçiliğine son vermek amacıyla başlatılan seferberlik kapsamında imzalanan deklarasyona ILO’nun yanı sıra 6 bakanlık ve 7 sosyal taraf imza koydu.

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan ise, çocuk işçiliğiyle mücadelede Türkiye’nin üstlendiği öncü role dikkati çekti. Özcan şöyle konuştu: “Türkiye önce, 2017-2023 yıllarını kapsayan bir Ulusal Programla, çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerini 2023 yılına kadar ortadan kaldırmak için yapacaklarını ortaya koyan çok ortaklı bir planı yürürlüğe soktu. Bu program aynı zamanda Türkiye’nin de imzacısı bulunduğu ILO’nun 138 sayılı istihdama kabulde asgari yaş sözleşmesi ve 182 sayılı en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin sona erdirilmesi acil eylem sözleşmesinde belirtilen müdahale önceliklerini de ayrıntılı olarak tanımlamış oldu. Ardından bu hafta içerisinde, 2018 yılını “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” ilan ederek bu konudaki kararlılığını ortaya koydu ve dünyaya örnek olacak bir adım atmış oldu. Bildiğim kadarıyla, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kabul edildikten sonra, ortaya böyle kapsamlı bir program koyup, buna özgü bir yıl ilan eden başka bir ülke yok.” diyerek Türkiye’nin bu konudaki kararlılığının altını çizdi.