İnsan Ticaretine Karşı Dünya Gününde ihtilafların bu suçu beslediğine dikkat çekildi

Kolombiya’da cinsel sömürüye zorlanmış genç kadınlar. Fotoğraf: UNICEF/Donna DeCesare
Kolombiya’da cinsel sömürüye zorlanmış genç kadınlar. Fotoğraf: UNICEF/Donna DeCesare

Birleşmiş Milletler insan ticareti mağdurlarına yardım edilmesi ve korunmaları ve ihtilafların önünü açtığı bu suçun artık sonsuza kadar sona ermesi için çağrı yaptı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) İcra Direktörü Yury Fedotov 30 Temmuz İnsan Ticaretine Karşı Dünya Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada ihtilafların kriminal faaliyetlerin beslendiği temel olduğunu söyledi. Fedotov “Evlerini zorla terkeden insanlar çaresizce şiddetten kaçarken insan ticareti yapanlara av oluyor” dedi.

UNODC’nin en son İnsan Ticareti Küresel Raporuna göre 2011 yılından önce Suriye’de kadın ve çoçukların insan ticareti kurbanı olmaları ihtimali düşüktü. Ancak Suriye krizinin başlamasından bu yana Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da Suriye’den insan ticareti kurbanlarının sayısı arttı.

Fedotov, “ihtilafların suçu besleme özelliği kanıtlandıkça, uluslararası topluluk artarak ihtilaflar sırasında insanların insan ticaretine karşı kırılganlığını ele almanın gerekliliğini farkediyor” dedi ve konuyla ilgili Güvenlik Konseyi kararı ve 2016 Eylül ayında New York’ta toplanan Mülteci ve Göçmen Zirvesi sonucu ilan edilen New York Deklarasyonunun insan ticareti ve göçmen kaçakçılığı ile mücadele ve kurbanlara destek için çağrı yaptığını hatırlattı.

İnsan ticareti insanların zorla veya kandırılarak seks veya zorla başka işlerde çalıştırılmak üzere sömürülmesi olarak tanımlanıyor.

İnsan ticareti kurbanları cinsel sömürü, pornografi, organlarının alınması, zorla dilendirme, zorla suç işletme gibi muamelelere maruz kalıyorlar.

UNODC Dünyadaki her ülkenin insan ticaretinden bir şekilde etkilendiğini söylüyor. Dünyada insan ticaretine maruz kalanların neredeyse üçte birini çocuklar yüzde 71’ini ise kadınlar ve kız çocukları oluşturuyor.

BM Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre çalıştırmak ve cinsel sömürü için ticareti yapılan insanlar da dahil olmak üzere Dünyada 21 milyon kişi zorla çalıştırılıyor.

30 Temmuz, 2013 yılındaki BM Genel Kurulunun kararıyla insan ticareti kurbanlarının durumu konusunda farkındalık yaratmak ve onların haklarının korunması için İnsan Ticaretine Karşı Dünya Günü olarak ilan edilmişti.