IOM desteğiyle Suriyeliler Türkiye’de işletme kuruyor

Livelihoods Program. Wahda poses next to her new sewing machine (1)2,9 milyondan fazla Suriyeli, ülkelerindeki çatışmaların sonucu olarak Türkiye’ye sığındılar. Suriyelilerin büyük bir çoğunluğu maddi gelirlerini kaybettikleri için, geçimlerini sağlayabilmek için yardıma ihtiyaç duyuyor. Uluslararası Göç Örgütü (IOM)’nün geçim desteği programları Türkiye’de yaşayan göçmen ve mültecilerin dayanıklılığını arttırmak üzere sosyo-ekonomik yardım sağlıyor.

Daha önce benzeri olmayan bir ayni hibe projesi ile 300 Suriyeli, Türkiye’de işletme kurmaya başlamaktadır. Uluslararası Göç Örgütü (IOM),  Mart ayında, küçük bir işletmeyi açmak için gereken aletleri içeren profesyonel alet setlerini Suriyelilere dağıtmak için bir ayni hibe programını başlatmıştır.

Bu program, Türkiye’de yaşayan Suriyeliler için sabit bir gelir sağlayarak onların dayanıklılıklarını artırıyor ve insani yardıma olan bağımlılıklarını azaltıyor. Alet setlerinin hanelerinin geçimini sağlayan 300 Suriyeliye dağıtılması ve bu programdan Türkiye’de en az 1500 Suriyelinin yararlanması öngörülüyor.

IOM ayrıca mülteci ve Türklerden oluşan 36 bilgisayar programcısı ve grafik tasarımcısının katılacağı, ülkede yaşayan Suriyelilerin karşılaştığı zorluklara teknolojik çözümler geliştirmek üzere Türkiye’nin ilk kodlama maratonu (Hackathon)’nu düzenledi. IOM mentorları, Türk ve Suriyeli katılımcılara Türkiye’deki mültecilerin sorunları hakkında da rehberlik ettiler.

Hackathon’a katılan ekipler dört farklı inovatif çözüm üretmişlerdir: Türk doktorların ve mülteci hastaların karşılaştıkları dil engelini aşabilmeleri için bir sosyal medya uygulaması; Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin faydalanabilecekleri temel hizmetleri kolayca sorgulayıp bulabilecekleri kamu alanlarına yerleştirilecek dokunmatik ekranlı kiosklar; mültecilerin kendi ihtiyaçlarını kendileri belirleyip sorunlarına olası çözümler bulmaları için bir sosyal medya uygulaması; ve insanlara insani yardım almak için gereken belgeleri ilgili yardım kuruluşlarına hızlı bir şekilde göndermelerini sağlayacak basit sözlü talimatlar veren bir tarayıcı.

Bu fikirler, 17 Şubat – 10 Mayıs 2017 tarihleri arasında Gaziantep’te etkinlik, inovasyon ve girişimcilik deneyimleri sağlayan ve kar amacı gütmeyen bir proje olan InnoCampus çatısı altında Girişim Hızlandırıcı Eğitim Programı’nda geliştirilecektir.

Suriyeli bir Hackathon katılımcısı olan Basel ise “Günümüzde, herhangi bir sorumuz olduğunda, sosyal medyaya bakıyoruz. Her şey sosyal medya üzerinde oluyor. İnsanlar devletin internet sitelerine bakmak istemiyorlar. Artık insanlar birbirlerine öğretiyorlar,” diyor.