IOM Türkiye, 20 binden fazla Suriyelinin Almanya Aile Birleşimi İçin Başvuruda Bulunmasına Yardımcı Oldu

FAP_Arefa and her children reunite with her husband in Germany (1)2016 Temmuz ayından bu yana Uluslararası Göç Örgütü  (IOM )Türkiye Ofisi, 20 binden fazla Suriyelinin Almanya’nın Aile Destek Programı’na (FAP) başvurmasına yardımcı oldu. Bu program, hassas konumdaki göçmenlerin Almanya aile birleşimi vizesine başvurmalarına ve Akdeniz üzerindeki tehlikeli ve düzensiz göç yollarından kaçınmalarına yardımcı oluyor.

Almanya Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’nin (BAMF) verilerine göre, 2015 yılından bu yana yarım milyondan fazla Suriyeli ve Iraklı Almanya’ya sığınma başvurusunda bulundu ve yaklaşık 320 bin kişiye mülteci statüsü verildi.

Federal Almanya Dışişleri Ofisi’nin sağladığı finansmanla, IOM, vize başvurusu süreci boyunca Suriyeli ve Iraklı mülteci ailelere rehberlik etmek üzere Türkiye, Lübnan ve Irak’ta bulunan FAP ofislerini işletiyor. Bu ofisler, başvuruda bulunanların Almanya’da hali hazırda sığınma hakkı tanınmış olan yakın aile bireyleriyle yeniden birleşmelerini sağlayacak formları doğru bir şekilde doldurmalarına yardımcı oluyor.

FAP, bölgedeki 35 bin ailenin yeniden birleşimine yardımcı olmayı hedefliyor. Şu ana kadar, yaklaşık 25 bin aile Almanya’daki akrabalarıyla yeniden birleşti. FAP’nin yararlanıcılarının yüzde seksen beşini kadınlar oluşturuyor.