IOM, Türkiye’de Uluslararası Göç Filmleri Festivali Gerçekleştirdi

IOM-2Küresel göç olgusunun boyutlarını ortaya koymak amacıyla 2000 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen Uluslararası Göçmenler Günü, her yıl 18 Aralık’ta kutlanıyor. Uluslararası olarak kutlanan bu gün, göçmenlerin sağladıkları olumlu katkılar ve sürdürülebilir kalkınmada üstlendikleri temel rol hakkında farkındalık yaratmak için bir fırsat sunuyor.

BM Göç Kuruluşu (IOM) Türkiye Ofisi 12-18 Aralık tarihleri arasında Uluslararası Göç Filmleri Festivali kapsamında yedi şehirde 10 etkinlik düzenleyerek bu özel günü kutladı. Festival 12 Aralık’ta Gaziantep Belediyesi Konferans Salonu’nda “İp Üstünde Yürüyüş” (A Walk on the Tight Rope) adlı filmin halka açık gösterimiyle başladı. Alman yapımcılar Sandra Budesheim ve Sabine Zimmer imzalı bu belgesel, dört sığınmacının Almanya’da sığınma başvurusu sürecinde yaşadıkları karmaşık yolculuğu ele alıyor.

IOM, 14 Aralık’ta Ankara Fransız Kültür Merkezi’nde bir fotoğraf sergisi, film gösterimi ve açık oturum gerçekleştirdi. Dünyadan filmler gösterildikten sonra, gazeteci ve “Afyon Ulusu” (Opium Nation) kitabının yazarı Fariba Nawa, Somalili göçmen ve sanatçı Abdi Deeq, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Tayfun Sargın ve IOM İzmir Ofisi’nden Ece Aldinç’in katılımıyla bir panel gerçekleştirildi.

Halka açık film gösterimleri 15 Aralık günü öğleden sonra ve akşam da Fransız Kültür Merkezi’nde devam etti.

IOM fotoğrafçılarının Uluslararası Göçmenler Günü’nün “Onurlu Göç” teması doğrultusunda küratörlüğünü yaptıkları halka açık fotoğraf sergisi de 15-18 Aralık tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırladı. Sergide göçmenlerin karşılaştığı zorluklar ele alındı ve göçün ilerleme ve kalkınma için itici bir güç olduğu bir kez daha vurgulanarak göçmenlerin Türkiye’deki ev sahibi topluluklara katkılarına dikkat çekildi. Sergi, Şanlıurfa’dan İzmir’e kadar, hareket halinde olmaları ya da yerleşik hayat sürmeleri fark etmeksizin tüm göçmenler ve mültecilerin huzura ve sakin bir hayata kavuşmalarının hikâyesini anlattı.

Güneydoğu Anadolu’daki etkinlikler; yerel belediye topluluk merkezleri, Türk Kızılayı ve Kırkayak Kültür Merkezi ile iş birliği içinde Şanlıurfa, Hatay, Adana ve Gaziantep’te gerçekleştirildi.

IOM Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava, “Filmler, yaşamın farklı yönlerini gösterme ve izleyicinin göçmenlerle daha derin empati kurabilmesini sağlama gücüne sahiptir. Etkinliklerimizde göçmenlerin gerçekleri, ihtiyaçları, bakış açıları ve kapasiteleri hakkında daha iyi bir anlayış sunmayı amaçlıyoruz,” açıklamasında bulundu.

Daha fazla bilgi için lütfen IOM Türkiye Ofisi’nden Lanna Walsh ile iletişime geçiniz, Tel: +90 533 698 7285, E-posta: lwalsh@iom.int