IOM ve ortakları Suriye’nin kuzeyindeki selden etkilenen 80 bin kişiye yardım sağlıyor

flood.response©IOMOcak2019Birleşmiş Milletler tarafından 15-20 Ocak tarihleri arasında toplanan güncel verilere göre, Kuzeybatı Suriye’de ani su baskını ve sele neden olan şiddetli yağıştan etkilenen kişi sayısı 80.000’i aştı. Kuzeybatı Suriye’de yer alan İdlib ve Halep illerinde yerinden edilmiş çok sayıda kişi yaşıyor ve bu illerde çok sayıda kamp ve yerleşim alanı bulunuyor. Bu durum, burayı hassas durumdaki nüfusun yoğun olarak yaşadığı bir bölge haline getiriyor.

Sel suları çadırların sürüklenmesine ve beton evlerin çökmesine neden oldu. İdlib ve Halep genelinde incelenen 112.777 barınağın (çadır ve ev) 6.766’sının (yüzde altı) sel nedeniyle tamamen yıkıldığı ve kullanılamaz hale geldiği tespit edildi.

Geçtiğimiz ay IOM’in partner kuruluşları Kendi Ülkeleri İçinde Yerinden Edilmiş Kişiler için kurulan 18 alanda 21.161 acil durum destek malzemesi ve hizmeti sağlayarak yıkıma etkili bir şekilde müdahale etti. Bu kapsamda, yıkılan çadırların yerine yeni çadırlar kuruldu, hasarlı çadırlar tamir edilerek yalıtımı sağlandı, selden etkilenenlere kişisel hijyen malzemeleri ve erzak temin edildi.

IOM, selden etkilenen ve sayıları 3.500’ü aşan hane için çadır yalıtımı veya yenileme işlemi gerçekleştirdi, ayrıca hızlı müdahale için Suriye’de 750 yeni çadır önceden yerleştirildi. Öncelikli bölgelerde 4.200 çadırın zemin yalıtımının yapılması planlanıyor. Bunun yanı sıra, acil gereksinim deposunda 2.000 aile çadırı da kullanıma hazır bir şekilde bekliyor.

Sel suları yollara da zarar vererek hâlihazırda kötü durumda olan altyapı şartlarını daha da olumsuz hale getirdi. Bu durum çocukların okula gitmesine de engel teşkil ediyor. Selden etkilenen bölgelerde okul çağındaki çocukların %50’den azı okula devam edebiliyor. Okulları ısıtmak için yeterli miktarda ısıtıcı ve yakıt temin edilemiyor olması ise bir başka sıkıntı olarak öne çıkıyor. Selden etkilenen bölgelerdeki gıda stokunun %25’i zayi olurken, bu durum pek çok yerel marketin ve fırının kapanmasına ve zaten zorluklarla temin edilmekte olan gıda ürünlerinin fiyatının yükselmesine neden oluyor.

 

Bölgede yapılan incelemeler, kış şartlarında IOM partnerlerinin de sağlamakta olduğu destek ve yardıma ciddi bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor. Bu kış IOM kuzeybatı Suriye’de toplam 320.000’den fazla yararlanıcıya hizmet sunmayı planlıyor. Bu çabalar arasında çadır yalıtımı ve değişimi, kışlık giysilerin, battaniyelerin ve sert kış koşullarının etkilerini hafifletmek için gereken diğer malzemelerin dağıtımı bulunuyor.

IOM’nin selden etkilenenlere ulaştırdığı yardımlar ile ilgili videoyu bu bağlantıyı kullanarak izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen IOM Türkiye’den Lanna Walsh ile iletişime geçin, Tel: +90 312 454 3048, E-posta: lwalsh@iom.int