Kadın aday siyasette eşitlik talep etti

Katılımcılar, siyasette toplumsal cinsiyet eşitliği çağrısı yaptıkları ortak bildirgeyi okuyor. Fotoğraf: UN Women
Katılımcılar, siyasette toplumsal cinsiyet eşitliği çağrısı yaptıkları ortak bildirgeyi okuyor. Fotoğraf: UN Women

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women), yereldeki kadın adayları 2019 yerel seçimlerine hazırlamak üzere düzenlediği Yerel Siyaset Atölyesi İzmir ve Ankara’da gerçekleşti.

Yerel seçimlerde aday ya da aday adayı olan ve sivil toplum kuruluşlarından 80 kadın, ortak açıklama ile siyasette toplumsal cinsiyet eşitliği çağrısı yaptı. 

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) yereldeki kadınların siyasete katılımlarını desteklemek amacıyla, Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde kadın aday ve aday adaylarına yönelik dört ilde güçlenme atölyeleri düzenledi. Aralık ayında Adana ve Gaziantep’te düzenlenen eğitimler, Ocak ayında İzmir ve Ankara’da devam etti. Dört şehirdeki atölyelere, 13 ilden 160’dan fazla kadın aday katıldı.

Atölye kapsamında katılımcılar, siyasi partilere, karar mercilerine, medyaya ve siyasetçilere seslendikleri ortak bir bildiriye imza attı. Siyasette eşitlik çağrısı yapan kadın adaylar ve sivil toplum temsilcileri, siyasi partilerden kadınlara yerel seçimlerde daha fazla yer vermelerini, kadınları karar alma mekanizmalarının her seviyesinde ayrımcılık yapmadan desteklemelerini istedi. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Siyasi partiler, kadın adayların da parti faaliyetlerine, kampanyalara ve yönetime katılımına yer vermelidir. Parti ve kampanya faaliyetleri kadınların katılımını kolaylaştıracak yer ve saatlerde düzenlenmelidir. Siyasi Partiler Yasası, Seçim Kanunu ve siyasi partilerin tüzükleri, yüzde 50 eşitlik hükmü, fermuar sistemi gibi özel önlemleri içeren eşitlik sağlayıcı tutumda düzenlenmelidir.”

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi uzmanları tarafından verilen eğitimlerde katılımcılara, adaylık süreci hazırlıkları, seçmenlerle iletişim, kampanya için finansal kaynak yaratma, kampanya yönetimi, seçim kanunları ve siyasette kadına yönelik şiddet gibi konularda sunum yapıldı. Üç günlük eğitimde adaylar; seçim sürecinde rolleri ve sorumlulukları üzerine tartıştı, liderlik becerilerini geliştiren atölyelere katıldı.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) kadınların yönetim pozisyonlarına eşit olarak katılmaları ve siyasi katılımları için çalışmalar yürütüyor. Yerel Siyaset Atölyeleri, kadınların siyasi katılımını ve karar alma mekanizmalarında temsiliyetini artırmayı hedefleyen “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi kapsamında hayata geçirildi. Proje, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın (SIDA) finansman desteği ile uygulanıyor.