UNFPA: Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerininin Desteklenmesi Projesi Eğitim Programı Antalya’da başladı

unfpa-11Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ve Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım (ECHO) finansal desteğiyle “Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerininin Desteklenmesi Projesi”’nin eğitim programı Nisan ayında başladı. Proje ile Suriyelilerin yoğun yaşadığı 19 ilde 20 Sosyal Hizmet Merkezi (SHM) ve 3 Mobil SHM aracılığıyla yerel halk ile Suriyelilerin uyumlarının desteklenmesi, bireylerin güçlendirilmesi, hizmete erişimde güçlük yaşayan hassas grupların hizmete erişimlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor. Proje ile yaklaşık 150.000 yetişkin, çocuk, engelli ve yaşlı Suriyeliye ulaşılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında çalışacak olan Sosyal Hizmetler Merkezleri personeline yönelik olarak geliştirilen eğitim serisi ile SHM’lerde çalışan 300 meslek elemanına eğitim verilmesi ve 75 meslek elemanına eğitici eğitimi verilmesi planlanıyor. Yapılması planlanan eğitimlerin ilki 60 meslek elamanının katılımı ile 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşti. Eğitim kapsamında Suriyelilere hizmet sunan kamu kurum ve kuruluşlarının (MEB, ÇSGB, Sağlık Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü) ve Ail eve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hizmetlerine ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Eğitim serisinin açılışında konuşma yapan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, “3.5 milyon ile dünyanın en geniş göçmen nüfusuna ev sahipliği yapan Türkiye’ye, gösterilen cömertlik ve ev sahipliği için minnet duygularımı sunmak istiyorum. Türkiye’nin göçmenlere yardım etmek için yaptığı muazzam yatırımlar tüm dünya için örnek teşkil ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile geliştirdiğimiz bu proje kapsamında, Sosyal Hizmetler Merkezleri’nin sunduğu hizmetlerinin desteklenmesi ve ek insan kaynakları, teçhizat ve mobil Sosyal Hizmetler Merkezleri ile hizmet kapsamınının genişletilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında hizmete sunulacak 3 adet mobil Sosyal Hizmet Merkezleri türünün ilk örneği olarak da ayrıca önem taşımaktadır. Bu mobil Sosyal Hizmetler Merkezleri ile ihtiyaç duyulan hizmetlerin merkezlerinin olmadığı yerlere bu hizmetlerin ulaştırılması da sağlanacaktır. Ayrıca, göçmenler arasından işe alınarak “hizmet aracısı” görevi verilecek olan çalışanlar sayesinde, göçmenler ve Sosyal Hizmet Merkezleri arasında bir köprü kurarak, sunulan hizmetlerden göçmenlerin faydalanması da bu projemizin yenilikçi yaklaşımlarındandır” dedi. Kulessa, konuşmasında ayrıca “Bu proje ile, Türkiye’nin halihazırda sunduğu kapsamlı sağlık hizmetlerine bizler de destek vererek, yük ve sorumluluğun bir kısmını üstlenmek konusunda katkı sunmayı umuyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gösterdikleri çalışma ve katkılarından dolayı özellikle teşekkür etmek istiyorum. Yardıma ihtiyaç duyanlara büyük destek verecek olan bu projemize eğitmen olarak katılanlara, yoğun çalışmalarından vakit ayırıp, bu eğitim programına katılan Sosyal Hizmetler Merkezi personeline de teşekkür ederim. Son olarak, bu proje ve eğitimleri mümkün kılan Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım (ECHO) finansal desteklerine de ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

Açılışta konuşma yapan bir diğer isim de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Mustafa Nuri Nuruan oldu. Yaptığı konuşmasında Nuruan “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak özel ihtiyaç sahibi Suriyelilerin koruyucu ve önleyici çalışmalar başta olmak üzere, bakanlığın tüm hizmet modellerinden faydalanmaları için çalışmaktayız. Bu konuda attığımız adımlardan birisi Suriyelilerin bakanlığımızla ilk temas ettiği yerler olan Sosyal Hizmetler Merkezleri’nin güçlendirilmesidir. Bu çerçevede bugün aynı amaç doğrultusunda bir araya geldiğimiz Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile koruyucu ve önleyici hizmetler kapsamında Sosyal Hizmet Merkezleri’nin Desteklenmesi Projesi’ni başlatmış bulunmaktayız.Proje ile Suriyelilerin yoğun yaşadığı 19 ilde 20 Sosyal Hizmet Merkezi ve 3 mobil Sosyal Hizmet Merkezi aracılığıyla halkımızla Suriyelilerin uyumlarının desteklenmesi, bireylerin güçlendirilmesi ve hassas grupların hizmete erişimlerinin kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda yetişkin, çocuk, engelli ve yaşlıdan oluşan yaklaşık 150,000 Suriyeliye ulaşılmasını amaçlıyoruz. Ayrıca proje kapsamındaki eğitim programlarıyla Suriyelilere hizmet sunan Sosyal Hizmet Merkezi personelinin mesleki bilgi ve becerileri de desteklenecektir. Bugün, eğitim programının ilk günü başlayacak olup, 19 ilin Sosyal Hizmet Merkezi’nde çalışan 60 personelinimize teorik ve uygulamalı eğitim verilecektir. Eğitim kapsamında, geçici koruma statüsündeki Suriyelilere hizmet sunan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri tarafından Suriyelilere sunulan hizmetlere ilişkin bilgilendirme yapılacaktır. Program, Bilgi Üniveristesi’den psikososyal destek alanında uzman akademisyenler tarafından teorik ve uygulamalı eğitimlerle devam edecektir” dedi.

16 -20 Nisan 2018 tarihlerinde Antalya’da yapılacak eğitimlerde, Ulusal ve Uluslararası Mülteci Hukunun Genel Çerçevesi, Türkiye’de Uluslararası Korumanın Yasal Çerçevesi ve Geçici Koruma Yönetmeliği ve Kayıt İşlemleri, Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilerin Eğitime, İstihdama ve Sağlık Hizmetlerine Erişimi, Anne-Çocuk Sağlığı, Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Yönelik Psikososyal Destek Hizmetleri Kapsamı, Geçici Koruma Statüsündeki Çocuklara, Kadınlara, Engelli ve Yaşlılara Sunulan Hizmetler, Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Yönelik Sosyal Yardımlar, Sivil Toplum Kuruluşlarının Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Yönelik Hizmetleri ve Suriye’de Toplumsal Yaşam ile Suriye’de Aile Yapısı, Evlilik Prosedürü konu başlıklı eğitim oturumları düzenlenecek.

Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerininin Desteklenmesi Projesi Eğitim Programı, Bilgi Üniversitesinden psikososyal destek alanında uzman akademisyenler tarafından teorik ve uygulamalı eğitimlerle devam ediliyor.