Kronik hastalıklar: BM yılda 41 milyon önlenebilir ölümü durdurmak için harekete geçiyor Türkiye’deki BM Ülke Ekibi Bulaşıcı olmayan hastalıklar Birliğine katkılarından dolayı ödül aldı

irena-ncdBirleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezinde bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve kontrol altında tutulması konulu yapılan toplantıda Türkiye’deki BM Ülke Ekibine de Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birliği’ne katkılarından dolayı ödül verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanı Tedrdo  Ghebreyesus kalp hastalığı, felç, kanser, şeker hastalığı, depresyon gibi hastalık isimlerini sayarak toplantıya katılan delegelere, sevdikleri birinin ölümüne neden olan hastalık ismini duyduklarında ayağa kalkmalarını istedi. Toplantı salonunda her delege birer birer ayağa kalktı.

Dr. Ghebreyesus her yıl 41 milyon kişinin önlenebilir kronik hastalıklar nedeniyle erken öldüklerini vurguladı ve bu rakamın küresel olarak ölümlerin yüzde 70’ini oluşturduğunu söyledi.

Dr. Ghebreyesus bulaşıcı olmayan hastalıkların en çok yoksulları etkilediğini belirtti ve 41 milyon vakanın yüzde 85’inin gelişmekte olan ülkelerde hayatlarını kaybettiklerini ifade etti.

Dr. Ghebreyesus bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadelede üç önemli unsur olduğunun altını çizdi. DSÖ Başkanı bunları siyasi taahhüt, ülke içinde yatırım ve evrensel anlamda sağlık sigortası olarak sıraladı.

Toplantıya BM Genel Sekreteri adına katılan Genel Sekreter Vekili Amina J. Mohammed de yaptığı konuşmada küreselleşen dünyada hızla değişen iklim, şehirleşmenin artması gibi faktörler ile bulaşıcı olmayan hastalıkların yükünün her ülke için arttığına şahit olunduğunu kaydetti.

DSÖ eski New York Belediye Başkanı ve milyarder hayırsever Michael Bloomberg’un DSÖ Küresel Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Temsilciğini görevinin de 2 yıl daha uzatıldığını duyurdu.

Türkiye’deki BM Ülke Ekibi’ne Ödül

Türkiye’deki BM Ülke Ekibi de Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birliği’ne yaptığı katkılarından dolayı ödüle layık görüldü. Ödülü BM Ülke Ekibi adına Mukim Koordinatör Irena Vojáčková-Sollorano aldı.