Lider kadınlar, yerel seçim deneyimlerini paylaştı

unwomen-deneyimpaylasimFarklı siyasi parti ve illerden gelen 100’den fazla kadın aday ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi, uzlaşma yöntemlerini tartışmak ve yerel dayanışma ağı kurmak üzere Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından düzenlenen Deneyim Paylaşım Atölyesi’nde bir araya geldi. 

Türkiye’de Mart 2019’da yapılan seçimlerin ardından Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women), seçimlere katılan kadın adaylara yönelik ‘Deneyim Paylaşım Atölyeleri’ni düzenledi. Farklı siyasi partilerden ve farklı illerden gelen, daha önce Yerel Siyaset Atölyeleri’ne de katılmış olan 100’den fazla kadın aday, uzlaşma tekniklerini tartışmak ve dayanışma ağı kurmak üzere atölyelerde bir araya geldi.

Atölyeler, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın finansal desteğiyle “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi kapsamında düzenlendi. 

Atölyenin açılış konuşmasını yapan İsveç Büyükelçisi Annika Molin Hellgren şöyle konuştu: “Kadınların siyasete katılımını artırmak bizim için büyük bir öneme sahip. Eşit temsil, çabaladığımız her konu ile kesişiyor ve sürdürülebilir değişim için kilit bir noktada.”

UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova, “Yerel Siyaset Atölyeleri, partiler arası bir dayanışma platformu oldu. Kadınlar siyasete katılımının önündeki ortak engelleri tartıştı. Kadınlar siyasi haklarını kullanırken, toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargılardan partilerdeki ataerkil yapılara, seçim sistemlerindeki yapısal engellerden toplumsal cinsiyete dayalı şiddete kadar birçok farklı zorlukla karşılaşıyor. Tüm bu zorlukları ancak sivil toplum kuruluşlarındaki, akademideki ve uluslararası organizasyonlardaki kadınlar ve aynı zamanda erkekler biraraya gelerek aşabiliriz.”

Atölyelerde kadınlar, karar alma mekanizmalarına daha etkili katılım için bir yol haritası belirlemek üzere adaylık ve seçim süreçlerinde yaşadıkları deneyimleri paylaştı.

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinden belediye başkan aday adayı olan Sultan Ünal, “Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin düzenlediği atölyeler sayesinde kendime güvenim arttı. Zorluklar karşısında daha güçlüyüm. Siyasette daha aktif olmaya devam edeceğim” dedi.

İzmir Buca’dan belediye meclis üyeliğine aday olan Nihal Akyıldız, “Deneyim Paylaşım Atölyesi bana siyasette olmam gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Siyasette ve hayatın her alanındaki erkek şiddetine karşı kadınların el ele vererek mücadeleyi büyütmeleri gerekir” dedi.

Katılımcılar, partiler arası etkili iletişim için çatışma çözüm tekniklerini ve yerel yönetimlerin toplumsal cinsiyete duyarlı hizmetlerini desteklemek ve izlemek için yerel katılım mekanizmalarını öğrendiler. Atölye aynı zamanda, siyasette ve seçimlerde kadınlara yönelik şiddet konusunu tartışmak için güvenli bir alan oluşturdu.

Adana’dan eğitime katılan Fatma Arguz, Deneyim Paylaşım Atölyesinden çok faydalandığını belirterek şunları söyledi: “Seçmen neden beni seçmeli? Bu soru gelecek seçimlere hazırlık açısından önemli. Partimde eğitmen olarak görev yaptığım için öğrendiklerimi uygulayacağım alan çok geniş.”

İzmir Tire’den atölyeye katılan Nazan Erdoğan, “Anladım ki tek başımıza değiliz. Küresel zorluklarla mücadeleyi sadece erkeklere bırakamayız. Çocuklarımıza, gençlerimize daha iyi bir gelecek için karar alma mekanizmalarında biz kadınların da olması şart. Bu yüzden atölyeleri de eğitim ve farkındalık için ideal bir yer olarak görüyorum. Atölyelerde aldığım eğitimin siyasi yaşamıma katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Adana’dan gelen katılımcı Zeynep Bektaş, uzlaşma, çatışma ve müzakere konularında farkındalığının arttığını belirterek sorunları çözmek konusunda beceri kazandığını belirtti. 

Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şubesini temsilen atölyeye katılan Hülya Gültekin ise şöyle konuştu: “Deneyim Paylaşım Atölyeleri farklı siyasi düşünceden kadınları bir araya getirdi ve ortak paydada buluşturdu. Empati kurmayı, müzakere inceliklerini, kavga etmeden, ‘kazan -kazan’ yolu ile ortak amaca ulaşmayı öğrenmek çok değerliydi” dedi.

İzmir Bornova’dan belediye meclis üyeliğine aday olan Yıldız Albayrak ise seçimlere kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hazırlanmanın önemine dikkat çekti. Albayrak, “Toplumsal cinsiyete duyarlı politikalar ve kadınlar için hayatı kolaylaştırıcı projeler üzerinde daha çok çalışmam gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Deneyim Paylaşım Atölyeleri, Aralık 2018 ve Ocak 2019’da Türkiye’nin 4 ilinde düzenlenen Yerel Siyaset Atölyeleri’nden faydalanan kadınları bir araya getirmeyi hedefledi. Yerel Siyaset Atölyelerine katılan 160 katılımcı arasından 10 kadın belediye meclis üyeliğine seçildi. Yerel seçimlerin cinsiyete dayalı verileri resmi olarak açıklanmadı ancak 1,389 belediye başkanlığından 42’sini kadınlar aldı. Belediye meclis üyeliğine adaylıklara bakıldığında ise belediye meclis üyesi olan kadınların oranının yüzde 7’nin altında olduğu tahmin ediliyor.