Malala Yusafzay en genç BM Barış Elçisi oldu

Genel Sekreter António Guterres, Nobel Ödüllü çocuk hakları savucusu Malala Yusafzay’ı BM Barış Elçisi olarak atadı. BM Foto/Eskinder Debebe
Genel Sekreter António Guterres, Nobel Ödüllü çocuk hakları savucusu Malala Yusafzay’ı BM Barış Elçisi olarak atadı. BM Foto/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres 10 Nisan’da New York’taki BM Genel Merkezinde düzenlenen bir tören ile Nobel Ödüllü çocuk hakları savunucusu Malala Yusafzay’ı, kız çocuklarının eğitimine odaklanmak üzere BM Barış Elçisi ilan etti.

Guterres, törende yaptığı konuşmada, “Sen en zorlu yellerde bulundun … bir çok mülteci kampını ziyeret ettin. Lübnan’ın Bekaa Vadisinde senin vakfının okulları var. Sen dünya üzerindeki muhtemelen en önemli şey olan eğitimin sembolüsün” dedi.

Yusafzay, 2012 yılında okula gittiği için Taliban’ın silahlı saldırısına maruz kalarak yaralanmıştı. Yusafzay, BM’nin şimdiye kadarki en genç Barış Elçisi ünvanını kazandı. Guterres de Ocak ayında devraldığı Genel Sekreterlik görevi esnasında ilk barış elçisini atamış oldu.

Barış Elçisi görevini kabul eden Yusafzay da törende yaptığı konuşmada, toplumsal ilerlemenin sağlanabilmesi için kız çocuklarının eğitiminin şart olduğunu söyledi.

BM Barış Elçileri, teşkilatın çalışmalarına küresel ölçekte dikkat çekilmesine yardım etmeyi kabul eden sanatçı, yazar, bilim insani, sporcu gibi tanınmış şahsiyetler arasından özenle seçiliyor.

Genel Sekreter tarafından küresel vatandaş onuru verilen bu şahsiyetler zamanlarının bir kısmını gönüllü olarak BM çalışmalarını milyarlarca insana ulaştırma amacına adıyor.

Yusafzay: “Eğer sessiz kalmazsanız insalara yardım edebilirsiniz”

Malala Yusafzay da konuşmasında, eğitimin tüm çocukların vazgeçilemez hakkı olduğunu söyledi.

Yusafzay, ”Aşırılıkçılar beni durdurmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Öldürmeye çalıştılar ama başaramadılar. Bu benim ikinci hayatım ve bu hayatın gayesi eğitim” dedi.