UNWomen: Meltem Akkaya: “Birbirimizi tanırsak, gereksiz önyargılarımızı kırabiliriz.”

Fotoğraf: Tayfun Yılmaz/UN Women
Fotoğraf: Tayfun Yılmaz/UN Women

Meltem Akkaya, Gaziantep’te bulunan SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezindeki mesleki eğitim kurslarına katılan Türk kadınlardan biri. BM Kadın Birimi tarafından desteklenen Merkezde geçici koruma altındaki Suriyeli kadınlara psikososyal destek, koruma, danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri sunulurken hem Türk hem mülteci kadınlara çeşitli alanlarda mesleki eğitimler veriliyor. Akkaya, edindiği deneyimler ışığında Merkezin sosyal uyum ve dayanışmaya nasıl katkı sağladığını BM Kadın Birimine anlattı.

“SADA’ya gelmeden önce kişisel gelişimim için çok az vakit ayırabiliyordum. Üç çocuk yetiştirmek ve ev işleriyle ilgilenmekle meşgul olduğum için evden dışarı çıkmaya çok az imkanım oluyordu. Aynı zamanda kafamda olumsuz bir Suriyeli imajı vardı ve mahallemde yaşasalar bile onlardan uzak duruyordum.

SADA Kadın Merkezine geldikten sonra bakış açım tamamen değişti. Burada, Suriyeli kadınlarla birlikte dört aylık bir tekstil kursuna yazıldım ve yeteneklerimi geliştirdim. Suriyeli birçok kadınla tanıştım. Gün geçtikçe birbirimizle konuşmaya başladık ve onların sorunlarını dinledim. Onlarla çok fazla ortak noktamız olduğunu fark ettim. Artık onları benim kentime getiren şeyin ne olduğunu biliyorum.

Çok fazla baharat kullandıkları için yemeklerinin kötü koktuğunu zannederdim. Ama şimdi yemeklerine bayılıyorum. Birbirimize ev yapımı kek ve çay ikram ediyoruz ve birlikte gerçekten çok iyi vakit geçiriyoruz. Birbirimize nasıl destek olabileceğimizi de burada öğrendim.

Tüm bunların yanı sıra mesleki eğitim kursuna katıldıktan sonra kendime güvenim arttı. Artık bir hayalim var, çalışmak… Aynı zamanda çocuk gelişimi alanında iki yıllık üniversite okumayı düşünüyorum.  SADA özgüvenimin artmasını sağlarken, Suriyelilere karşı olan önyargımı da yıkmamı sağladı.

Bir gün mahallemde yürürken daha önce hiç konuşmadığım bir Suriyeli kadına “merhaba” dedim. Nasıl mutlu olduğunu anlatamam. Bana gülümseyip bir fincan kahve ikram etmeyi teklif etti. Dahası, Suriyelilerin işlettiği dükkânlardan giysi ve yiyecek almaya başladım. Dillerini bilmesem de işaretlerle onlarla iletişim kurmaya çalışıyorum.

SADA’nın bize sunduğu destek ve eğitimler sayesinde biz yerel halkla göçmenler arasındaki bağ güçlendi. Birbirimizi tanımamız, önyargılarımızı kırmamız için önemli.

SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi, BM Kadın Birimi öncülüğünde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ve Uluslararası Çalışma Örgütü işbirliğiyle yürütülen, Avrupa Birliği ve Japonya Hükümeti’nin finanse ettiği “Suriyeli Kadınların, Kız Çocuklarının ve Ev Sahibi Toplumun Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında desteklenmektedir.