Mukim Koordinatör Sollorano: Herhangi bir dine ya da kültüre yönelik fobi ortak insanlığımızın düşmanı

 

BM Mukim Koordinatörü, Ruanda’nın Türkiye Büyükelçisi ve diğer diplomatik misyon şefleri Tutsi soykırımı kurbanlarını anmak üzere mum yakıyor. 9 Nisan 2019. Ankara. Fotoğraf: UNIC Ankara
BM Mukim Koordinatörü, Ruanda’nın Türkiye Büyükelçisi ve diğer diplomatik misyon şefleri Tutsi soykırımı kurbanlarını anmak üzere mum yakıyor. 9 Nisan 2019. Ankara. Fotoğraf: UNIC Ankara

Ruanda’da Tutsilere yönelik Soykırımın Yansımaları Uluslararası Günü etkinliği  BM Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano ve Rwanda Büyükelçisi William Nkurunziza’nın kaytılımıyla 9 Nisan’da Ankara’da düzenlendi.

Mukim Koordinatör Sollorano, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bu yıl, insanlığın yakın tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan Ruanda’da Tutsilere yönelik soykırımın 25’inci yıldönümü. En büyük bölümünü Tutsiler oluşturmakla birlikte, soykırıma karşı çıkan Hutular ve diğerleri de dahil olmak üzere 800 binden fazla insan üç aydan daha kısa bir sürede sistematik bir şekilde öldürüldü. Hayatını kaybedenleri saygı ile anıyor, kurtulanların acılarını ve gösterdikleri direnci unutmuyoruz” dedi.

Sollorano böylesine bir vahşetin bir daha yaşanmasına asla izin verilmeyeceği yönündeki kararlılığı yinelerken, tehlike arz eden yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük eğilimlerinin Dünya’nın birçok yerinde artmakta olduğunun da altını çizdi.

“BM uzmanları nefret söylemi ve şiddete çağrının Dünya’nın dört bir yanında hızla yayıldığı uyarısında bulunuyor.  Bu eğilimler insanlık değerlerinin düşmanı olarak tanımlanıyor ve insan haklarını, sosyal istikrarı ve barışı tehdit ediyor. Ayrıca, herhangi bir dine ya da kültüre yönelik fobi de ortak insanlığımızın düşmanı olarak tanımlanıyor” ifadelerini kullanan Sollorano konuşmasında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de belirttiği üzere, geçmişte olduğu gibi ileride de nefret suçlarına ve soykırıma yol açmalarının engellenmesi için nefret söylemi ve şiddete çağrıların nerede olursa olsun belirlenmesi onlara karşı durulması ve durdurulması gerektiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun yakın bir tarihte aldığı kararı da hatırlatan Sollorano bu kararla tüm insanların özgür ve onur ve haklar temelinde eşit doğduğunu, toplumlarının kalkınmasına ve refahına yapıcı katkı sağlama potansiyeline sahip olduğunun bir kez daha teyid edildiğini kaydetti.

BM Türkiye Mukim Koordinatörü konuşmasına Genel Sekreter Guterres’in şu sözleriyle son verdi: “Kötülük kapasitesi tüm toplumlarda olabilir, ancak tüm toplumlarda aynı zamanda anlayış, nezaket, adalet ve uzlaşma nitelikleri de vardır. Gelin birlikte herkes için uyumlu bir gelecek inşa edelim. 25 yıl önce Ruanda’da trajik bir şekilde hayatlarını kaybedenleri onurlandırmanın en iyi yolu budur”.

Büyükelçi Nkurunziza da etkinlikte yaptığı konuşmaya “25 yıl önce bu hafta, 1994 yılında, Tutsilere  karşı gerçekleştirilen soykırım, ülkemizi bir cehenneme çevirdi, 100 gün içerisinde 1 milyondan fazla canı yok etti ve ülkemiz paramparça oldu” ifadeleriyle başladı.

Büyükelçi Nkurunziza, “kederli günlerde gerçek dostlarınızın kimler olduğunu bilirsiniz. Tarihimizdeki en karanlık dönem olan  Ruanda’da 1994’de Tutsilere karşı gerçekleştirilen soykırımı 25. defa andığımız bu hüzünlü günde, varlığınız ve dayanışmanızdan onur duyduk. Bunu yaparken sizler kurbanların tarafındasınız, Ruanda için umudun tarafındasınız ve varlığınızla bizim ortak insancıllığımızı teyit ediyorsunuz” diye konuştu.

Büyükelçi konuşmasında  BM Genel Sekreterine nazik sözleri için BM Mukim Koordinatörü’ne mesajı ve işbirliği için teşekkürlerini iletti.

Etkinlikte Tutsi soykırımı kurbanlarını anma amacıyla umut mumları yakıldı ve soykırımda yaşananları anlatan bir resim sergisi açıldı.