UNICEF mülteci bir aileyi anlatıyor: Mutluluk Nasıl Bir Şey?

Hasan Ailesi, Türkiye’de yeniden hayata tutunuyor. @UNICEF/2019/Ergen
Hasan Ailesi, Türkiye’de yeniden hayata tutunuyor. @UNICEF/2019/Ergen

“Fatma bizim evimizin bereketi” diyor Ömer Hasan  19 yaşındaki zihinsel ve fiziksel engeli olan kızına sevgi ile bakarken.  Fatma 6 kardeşin en büyüğü, yüzündeki gülümseme aynı babasının ki gibi; sıcacık. Hasan ailesi ile yaptığımız sohbete o da gülümsemesi ve arada sırada konuşmalarımızı onayladığını gösteren baş hareketi ile katılıyor.

Halep’deki bombalamalar dayanılmaz hale gelince aile 6 yıl önce, bir gece, Türkiye’ye geçmiş. 4 yıl Kilis’de yaşamışlar sonra çocuklarının sağlık ihtiyaçları nedeni ile Ankara’ya gelmişler. 6 kardeşin 2’sinin engeli var, en küçükleri Ahmet ise astım ile boğuşuyor. 15 yaşında olan ikiz kızları ve 11 yaşındaki oğulları okulda olduğu için sohbetimize katılamıyor.

Anne Hadduc mutluluğun tanımında ilk sıraya “çocuklarının yüzünün gülmesini” koyuyor ve diyor ki “çocuklarım güvende ise, gülebiliyorsa, okula gidebiliyor ve sağlık ihtiyaçları karşılanıyorsa benden daha mutlusu olamaz”. Tıpkı dünyanın dört bir yanındaki diğer anneler gibi.

Tek Durak
Bu güzel aile ile Ankara’daki Al Farah yani Mutluluğum Aile ve Çocuk Destek Merkezinde tanıştık. Türkiye’nin 5 ilinde faaliyet gösteren 6 Al Farah Merkezi; UNICEF, ASAM, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ortakların işbirliğinde mülteci ve sığınmacıların temel ve korunma ihtiyaçlarının karşılanmasına destek oluyor. Aileler için “tek durak” olan bu merkezler çocuk dostu ve çocuk odaklı bir dizi hizmet sunuyor.

Ankara Mutluluğum Merkezi Hasan ailesinin karşı karşıya olduğu pek çok sorunun çözülmesinde yanlarında olmuş; çocukların okula gitmesi, devam etmesi, sağlık hizmetlerinden yararlanması, bu işler için gerekli evrakların hazırlanmasına kadar yardımcı olmuş. Anne Hadduc’da hem Suriye’deki zorlu şartlar hem de çocuklarının yaşadığı sağlık sorunları yüzünden çok yıpranmış,  o da merkezin psiko-sosyal desteğinden faydalanmaya başlamış.

Yeniden Çocuk Olmak
Ailenin 9 yaşındaki oğlu Abdullah okulda çok başarılı. Bir kas hastalığı nedeni ile yürüme engeli ile hayatına devam etmek zorunda. Merkezin yardımı ile gerekli sağlık desteği sağlanmış ve kontrolleri devam ediyor, güzel haberi yani hastalığın ilerleme hızında yavaşlama haberini yakın zamanda almışlar. Öğretmenlerinin de göz bebeği olan  Abdullah’ın hayatını kolaylaştırmak için okulunun müdürü onun sınıfını hep giriş katında tutmaya karar vermiş. Abdullah için mutluluğun tanımı tek kelime“Pizza”.

atma için ise mutluluğun tanımı; evinin güvenli ortamında Arapça seslendirmeli Hint filmleri izlemek!

UNICEF; ASAM ve diğer tüm ortakları ile birlikte  Fatma, Abdullah ve onlar gibi bu zorlu çatışmanın en ağır yükünü çeken milyonlarca çocuğa ihtiyaç duyduğu eğitim, sağlık, koruma gibi hizmetleri sunmak ve yeniden çocuk olabilmelerine imkan tanımak için çalışmalarına devam ediyor.