WFP: Nakit yardımı sığınmacıların yoksulluk oranını düşürüyor

CO_WFP_ESSN_Urfa_DenizAkkus_5Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Dünya Bankası’nın son raporuna göre Türkiye’de yürütülen ve Avrupa Birliği’nin finanse ettiği nakit yardımı, yoksulluk sınırının altında yaşayan ve yardımdan yararlanan sığınmacı ailelerin sayısını bir yılda yarıya indirdi.

Farklı izleme verileri, Sosyal Uyum Yardım Programı (SUY) ile alınan nakit yardımının, yararlanan ailelerin borçlarının hane başı 750 TL’den 350 TL’ye yani yarıya indirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Dünya Bankası’nın 2017 ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yaptığı çalışmalar, yoksulluk sınırının altında yaşayan bu sığınmacı ailelerin oranının %20.8’den %11.7’ye düştüğünü gösteriyor.

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği Sosyal Uyum Yardım Programı (SUY) en zor durumdaki sığınmacı aileleri Kızılaykart ile destekliyor. Program WFP, Kızılay ve Türk hükümeti tarafından uygulanıyor. Nakit yardımının en önemli özelliği, ailelerin yiyecek, kira, ilaç ve giyim gibi en temel ihtiyaçlarını karşılaması.

“Geçen Ramazan pek iyi beslenemedik, sadece patates kızartması, çay ve zahter.  Akşamları da doğru dürüst yiyecek bir şeyimiz yoktu.  Yani SUY bizim için çok önemli,” geçen sene ailesi SUY yardımı almamış olan üç çocuk annesi Khadija. “Bu Ramazan yoğurt, hurma ve peynirimiz var.”

SUY yardımı alan aileler eşyalarını daha az satıyor, sağlık harcamalarından daha az kısıyor ve çocuklarını okuldan daha az alıyor.  Ayrıca veriler gösteriyor ki aileler taze sebzeler, et ve süt ürünleriyle daha iyi besleniyor.

WFP Ülke Direktörü Nils Grede: “SUY’un getirdiği değişimler önemli.  Eğer ebeveynler sağlık problemlerini hızlı bir şekilde çözebilirse, sonrasında daha ciddi sorunlar yaşamalarının önüne geçilir.  Eğer sahip olduklarını satmak veya borç almak zorunda kalmazlarsa geçimlerini sağlamak için daha çok yatırım yapabilirler. Çocuklarının eğitimlerine şimdi yatırım yapabilirlerse, daha iyi bir gelecekleri olur” dedi.

Şu anda, SUY programından faydalanan yaklaşık 1.3 milyon sığınmacı, özel bir banka kartı aracılığıyla her aile bireyi için aylık 120 TL nakit yardımı alıyor. Kart, diğer banka kartları gibi bankamatikten para çekmek veya marketlerden alışveriş yapmak için kullanılabiliyor.

Kızılaykart ile yapılan Sosyal Uyum Yardımı programının başta Suriyeliler olmak üzere, evlerinden edilen milyonlarca kişiye en etkin destek olma yollarından biri olduğunu  belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bu uygulama ile insanlara seçme özgürlüğü verdiğimiz için çok mutlu oluyoruz. Aslında sığınmacılara verilen her Kızılaykart ve ona her ay yüklenen para, dünyanın onların acılarına karşı duyarsız olmadığını da sığınmacılara gösteriyor. Bu örnek projenin tüm taraflarına teşekkür ediyorum” dedi.

Araştırmalar, ailelerin, yardımı, kira, gıda, ilaç ve çocuklarının okul harcamaları gibi çeşitli temel ihtiyaçlar için harcadığını gösteriyor. Program şimdiye kadar Türkiye ekonomisine, yaklaşık 420 milyon dolar katkı sağladı.

Avrupa Birliği İnsani Yardım Operasyonları Türkiye Ofisi Başkanı Jane Lewis, “Dönemimizin en önemli insani zorluklarından birine değinmek ve yenilikçi yollar bulmak konusunda SUY, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki güçlü ortaklığın açık örneğidir. Program ortaklarının gösterdiği özveri ve emek, Türkiye’de yaşayan sığınmacıların hayatlarında gerçek değişiklikler yaratıyor ve programın etkilerini gün be gün artırıyor” diye konuştu.

Sınırları içerisindeki yaklaşık 4 milyon mülteci ile Türkiye, dünyadaki en geniş mülteci topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Bu mültecilerin çoğunluğu, komşu ülke Suriye’deki çatışmalar sonucunda yerlerinden edilmiş, kampların dışında köylerde, kasabalarda ve şehirlerde yaşayan insanlar. En çok ihtiyaç içindeki aileler, SUY tarafından sağlanan yaşam desteği yardımına bel bağlamış durumdalar.

Sosyal Uyum Programı (SUY), ulaşılan kişi sayısı ve AB’nin katkı miktarı itibariyle Avrupa Birliği tarafından finanse edilen en büyük insani yardım projesi. Avrupa Birliği şimdiye dek, SUY programına yaklaşık 1.2 milyar dolar aktardı.