Ruanda’da Tutsilere yönelik Soykırımın Yansımaları Uluslararası Günü

rwanda1Ruanda’da Tutsilere yönelik Soykırımın Yansımaları Uluslararası Günü etkinliği BM Mukim Koordinatörü Irena Sollorano, Rwanda Büyükelçisi William Nkurunziza’nın katılımıyla 11 Nisan’da Ankara’da düzenlendi.

Sollorano, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Uluslararası topluluk 2. Dünya Savaşı sonrasında ‘Bir Daha Asla’ dedi, ancak dünya Ruanda’da Tutsilerin, Srebrenitsa’da Müslümanların soykırıma uğramasına şahit oldu” dedi. İnsanlığa karşı suç işleyenlerin hesap vermesini sağlamak üzere uluslararası hukuk ve mahkeme çerçevesi geliştirildiğini hatırlatan Sollorano, Arakanlı Müslümanların çektiği acıların BM sistemini son derece endişelendirdiğini belirtti.

Sollorano, Arakanlı Müslümanların sistematik bir şekilde öldürüldüğünü, işkenceye maruz kaldığını, tecavüze uğradığını, canlı canlı yakıldığını ve aşağılandığını ve 671 binden fazlasının ise güvenlik arayışı içinde komşu ülke Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldığını belirtti.

“Ruanda bu trajediden ders çıkardı, bizler de ders çıkarmalıyız. Devletler halklarını soykırım, savaş suçu, etnik temizlik ve insanlığa karşı suçlardan korumak gibi temel bir sorumluluğa sahiptir”, diyen Sollorano, böylesine zalimane eylemlerin yeniden yaşanmaması için tüm ülkelerin birlik olmasının şart olduğunu ve uluslararası topluluğun, BM aracılığıyla, böyle olayların faillerine yaptıklarından sorumlu tutulacaklarına dair güçlü bir mesaj vermesinin gerektiğini sözlerine ekledi.

BM Mukim Koordinatörü Sollorano, “Dünyanın dört bir yanında ırkçılık, yabancı düşmanlığı, nefret söylemi, bireysel hakların ihlali, etnik grupların şeytanlaştırılması ve sivillerin yasa dışı yollardan silahlandırılmasının yükselişte olmasından hepimiz derin endişe duymalıyız” dedi.

Bu yıl İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin ve Soykırım Suçunun Cezalandırılması Sözleşmesinin 70. Yıldönümünü kutlandığını hatırlatan Sollorano, “Ben de Genel Sekreter Antonio Guterres’in henüz Sözleşmeye taraf olmamış BM’ye üye devletleri sözleşmeyi imzalamaya ve tüm ülkeleri de yaptıkları taahhütü, içten eylemleriyle desteklemeye yönelik çağırısını sizlerle paylaşıyorum” dedi.

Sollorano konuşmasına, Genel Sekreter Guterres’in “Risk altındaki insanları kurtarmak için sözlerin ötesine geçmeliyiz.  Korumaya yönelik cesareti geliştirmeli ve harekete geçmeye kararlı olmalıyız. Kurbanları ve soykırımından kurtulanları ancak bu şekilde saygıyla anabilir ve Ruanda’da yaşananların bir daha hiçbir yerde, hiçbir zaman tekrar etmemesini ancak bu şekilde sağlayabiliriz” sözleri ile son verdi.

Büyükelçi Nkurunziza da konuşmasına etkinliğe katılarak verdikleri destek nedeniyle katılımcılara teşekkür ederek başladı.

Büyükelçi Nkurunziza, Ruanda’da 1994 yılında Tutsilere yönelik soykırım ile çalınan hayallerin yaşatılması ve anılmasının en iyi yolunun ülkenin küllerinden yeniden doğması olduğunu söyledi ve soykırıma karşı uluslararası toplulukla birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Etkinlikte Tutsi soykırımı kurbanlarını anma amacıyla umut mumları yakıldı ve bir resim sergisi açıldı.