SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinde 23 Nisan Coşkusu

ILO-SADAILO Türkiye Ofisi’nin UN Women ve ASAM işbirliği ile sürdürdüğü “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında faaliyet gösteren SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinin kreş hizmetlerinden faydalanan çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşkuyla kutladılar.

SADA Kadın Merkezi ve GESOB’da kurulu olan atölyelerdeki faydalanıcıların çocuklarına hizmet sunan kreşlerde çocuklar çevirmen ve eğitmenler eşiliğinde motor becerilerini geliştirecek çeşitli oyunlar oynamakta, sosyalleşmelerini pekiştirecek aktiviteler yapmakta ve renkli etkinlikler düzenlemekte. Suriyeli ve Türk vatandaşı çocukların kaynaşmaları için de olanak sunan kreşlerde çocuklar ayrıca Türkçe ve Arapça şarkılar öğrenmekte, çizgi film izlemekte, geri dönüşüm malzemeleriyle çeşitli oyuncaklar yapmakta. 23 Nisan, yılbaşı, anneler günü gibi özel günlere çeşitli dans ve piyes gösterileriyle hazırlanan çocuklar gösterilerini annelerine sergilemekte.

Bu kapsamda gerçekleştirilen 23 Nisan etkinliğinin ilki 18 Nisan 2019 tarihinde GESOB çocuk dostu alanda gerçekleştirildi. Sayacılık, ambalaj paketleme ve Türkçe konuşma kulübü faydalanıcılarından 60 kadının izlediği etkinlikte çocuklar hem eğlendiler hem de hazırlıkları iki hafta süren oyunlarını annelerine sergilediler. Mardin yöresine ait “reyhani” dansının, zeybek oyunun, “roman” dansının sergilendiği etkinlikte çocuklar “Roll your hands ‘ isimli Ingilizce bir oyun da sergilediler. İzleyenlerin beğenisini toplayan etkinlikte katılımcılarla çocuklar birlikte dans ederek 23 Nisanı kutladılar.

İkincisi Gaziantep Burç Parkta gerçekleşen kutlamaya ASAM ev sahipliği yaparken SADA Kadın Merkezi kreş hizmetinden faydalanan 40 çocuk 23 Nisan kutlamasına özel olarak hazırlandıkları gösteriyle katıldılar. Fasa fiso şarkısı, rock grubu gösterisi, keloğlan skecinin ve çeşitli dansların yer aldığı gösteride hem çocuklar hem de 23 Nisan etkinliğine katılan 400’e yakın kadın doyasıya eğlendiler. Etkinlikte atık malzemelerle yapılan kostümlerle sunulan meslekler defilesi büyük beğeni toplarken hep bir ağızdan söylenen “fasa fiso” şarkısıyla geleneksel cinsiyetçi roller eleştirildi. İki hafta boyunca çocukların eğitmen ve çevirmenlerle hazırlandığı etkinlikler hem 23 Nisanın kutlamasının hem de çocuklarının anneleriyle birlikte eğlenceli bir gün geçirmesinin de vesilesi oldu.