SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinde Tekstil ve Mutfak Atölyesi Açıldı

ilo-sadaUN Women, ILO ve ASAM işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinde Mutfak ve Tekstil atölyeleri çalışmalarına 1 Ekim 2018 tarihinde başladı.

UN Women, ILO ve ASAM işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinde Mutfak ve Tekstil atölyeleri çalışmalarına 1 Ekim 2018 tarihinde başladı.

ILO tarafından organize edilen atölye çalışmaları kapsamında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Halk Eğitim Müfredatı çerçevesinde Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı ve Düz Dikiş Makineci eğitimi verilmekte. Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı eğitiminin sunulduğu mutfak atölyesine 27 Suriyeli, 12 TC vatandaşı ve 1 İranlı kadın faydalanıcı katılmakta.

Proje faydalanıcıları mutfak atölyesi çalışmaları kapsamında UNESCO tarafından 2015 yılında Gastronomi kenti ilan edilen mutfağıyla zengin Gaziantep ilinin yöresel ürünlerinin eğitimini almakta. Atölye kapsamında turşu yapımını öğrenmeye başlayan proje faydalanıcıları ilerleyen günlerde erişte, yöresel reçel yapımı, marmelat yapımı, sebze kurutma teknikleri, salça yapımı gibi raf ömrü uzun olan ürünlerin yapımını öğrenecekler.

Düz dikiş makineci eğitiminin verildiği tekstil atölyesine ise 22 Suriyeli, 6 TC vatandaşı kadın katılım göstermekte. Kadınların işgücü piyasasına katılımını artırmayı ve insana yaraşır işe erişimlerini kolaylaştırmayı hedefleyen atölyede proje faydalanıcıları makinelerin kullanımına dair temel bilgi ve dikiş tekniklerine dair uygulamalı çalışmalar yapmaktalar. Eğitimin ilerleyen dönemlerinde ev tekstiline yönelik üretim yapılması planlanmakta. Bu atölyelerde üretilen ürünlerin kadınlar tarafından pazara sunulması için önümüzdeki dönemlerde mülteci kadınların ve Gaziantepli kadınların birlikte ortak olacakları bir kadın kooperatifi kurulacak.