SADA Kadın Kooperatifi dünyadaki en başarılı 100 girişimden biri seçildi

UNWomen-SADA

Gaziantep’te bulunan SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinden faydalanan Suriyeli, Türk ve Afgan 50 kadının öncülüğünde oluşturulan SADA Kadın Kooperatifi Mart 2019’da kuruldu. Sayacılıktan tekstile birçok alanda çalışan kooperatif ilk siparişlerini almaya başladı.

SADA Kadın Kooperatifi ve SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) öncülüğünde, Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Ofisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği işbirliği ile yürütülen, Avrupa Birliği, Japonya ve İzlanda Hükümetleri tarafından fonlanan “Suriyeli Kadınların, Kız Çocuklarının ve Ev Sahibi Toplumun Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında destekleniyor.

SADA Merkezinin sunduğu hizmet ve eğitimlerden faydalanan kadınlar kooperatif sayesinde edindikleri becerileri geçim kaynağına dönüştürebiliyorlar. Kadınlara bez çantalar, mutfak servisleri, önlükler, deri çanta ve ayakkabılar üretip satışını gerçekleştirebildik leri bir alan sağlayan kooperatif kadınların güçlenmesine destek oluyor. Gaziantep’in en ünlü aşçılarından Hanifi Elçi önderliğinde mutfak atölyeleri gerçekleştiren SADA Kadın Kooperatifi göçmen ve ev sahibi toplumdan kadınları bir araya getirerek sosyal uyumu destekliyor.

Yönetişim projeleri için küresel bir platform olan Paris Barış Forumunda dünyadaki en başarılı 100 girişiminden biri olarak seçilen SADA Kadın Kooperatifi aynı zamanda önemli bir sosyal uyum çalışması örneği.