SADA Kadın Kooperatifinin logosu yapılan oylamayla seçildi

sada-logo secimiILO Türkiye Ofisi’nin UN Women ve ASAM işbirliği ile sürdürdüğü “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kuruluş çalışmaları yakın zamanda tamamlanan SADA Kadın Kooperatifinin logosu belirlendi.

Çizim çalışmalarından seçimine kadar kadınların etkin olarak yer aldığı logo belirlenmesi süreci ambalaj paketleme eğitiminden faydalanan Suriyeli, TC vatandaşı, Irak, İran ve Afganistanlı 70 kadının logo örnekleri çizme çalışmalarıyla başladı. İki ay süren çizim çalışmalarının sonunda 100’e yakın logo örneği derlendi ve ambalaj paketleme eğitmeninin de desteğiyle SADA Kadın kooperatifinin amaç ve özelliklerini en çok temsil eden 6 logo seçildi. Hazırlanan bir anket ile de 6 logo SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinin eğitimlerinden faydalanan kadınların beğenisine sunuldu. 418 kadının katıldığı oylama sonucu doğan güneş üzerine Türkçede ses anlamına gelen Arapça Sada yazısı 159 oyla birinci oldu. Böylece en çok oyu alan logo SADA Kadın Kooperatifinin amblemi olarak bundan sonraki tüm çalışmalarında kullanılmak üzere seçildi. Birinci olan logonun çizeri Rinde Hılli, “SADA kadın merkezinin etrafını aydınlatan bir güneş olduğunu düşünüyorum, bu yüzden kooperatifimizi de güneş temsil etmeli diye düşündüm” diyerek kooperatif amblemi olarak neden güneşi çizmek istediğini açıkladı.

Rınde Hılle ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ayrıntılarını sunuyoruz:

Kendinizi tanıtır mısınız?  

Rinde Hılli: 43 yaşındayım, eşimi Suriye’de savaş sırasında kaybettim. 4 çocuğum vardı. İki oğlum iki kızım. Oğlumun birini de malesef  20 yaşında kanserden kaybettim. Türkiye’ye de oğlumun kanser olduğunu öğrenince geldik. Suriye’de tedavi edilecek hiçbir koşul yoktu. Şimdi dört yıldır Gaziantep’te yaşıyorum ve kısa bir süre önce tekrar evlendim.

Türkiyeye gelmeden önce çalışıyor muydunuz?

Rinde Hılli: Evet, bir kreşte müdürlük yaptım. Boş zamanlarımda ise kuran kursu öğretmenliği yapıyordum.

 SADA Kadın Merkeziyle nasıl nasıl tanıştınız peki?

Suriye’de öğretmenlik yaptığım okuldan eğitmen arkadaşlarım SADA kadın merkezi adında bir yerin olduğunu ve ücretsiz Türkçe eğitimi verdiğini söylediler. Türkçe kursuna kayıt yaptırmak amacıyla merkeze geldim. Kayıt sırasında ambalaj paketleme kursunun da olduğunu gördüm. Bana daha faydalı olacağını düşündüğüm için ambalaj paketleme kursuna kayıt yaptırdım. Ambalaj paketleme kursunda ambalaj yapımı, çini tabak boyama, bez çanta yapımı, rölyef heykel yapma gibi eğitimler aldım. Aynı zamanda SADA kadın merkezinde kadın dayanışmasını öğrendim. Her koşulda kadınların kendi ayakları üzerinde durabileceklerini ve güçlü olabileceklerini öğrendim.

Peki logoyu çizme hikayeniz?

SADA kadın merkezinin etrafını aydınlatan bir güneş olduğunu düşünüyorum. Güneş topraktan filizlenen bir tohumu nasıl besleyip büyütüyorsa SADA Kadın Merkezinin de kadınları güçlendirdiğini, kendi ayakları üzerinde dimdik durmalarını sağladığını düşünüyorum. Sonra güneş doğadaki bütün canlıların hayat kaynağı. SADA Kadın Kooperatifini de en iyi güneşin temsil edeceğini düşündüm.

SADA Kadın Kooperatifi kuruluş çalışmalarında yer alıyor musunuz?

Evet, Ambalaj ve paketleme sınıfı üzerinden kooperatif kuruluş eğitimlerine katıldım. Kooperatifin en önemli faydası bence Türk ve Suriyeli kadınlar arasında kaynaşmayı artırıyor. Ayrıca bizlerin üreterek, ürünlerimizi satarak ve gelirimizi paylaşarak daha güçü olmamızı sağlayacak. Kooperatif bizlerin iş hayatında aktif rol almalarını sağlayacak. Bizi hem ekonomik olarak hem de kadın dayanışması olarak güçlendirecek. Ben de kooperatif üretime başladığında ambalaj paketleme atölyesinde kalıp çıkarma aşamasında görev alacağım.

Çizdiğiniz logo yapılan anket çalışmasında en çok beğenilen logo oldu ve SADA Kadın Kooperatifinin logosu olarak seçildi. Hislerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. SADA Kadın Merkezinin çalışmalarını düşününce kurulan kooperatifin büyük bir özveriyle kurulduğunu biliyorum. Bu yüzden kooperatifin  benim hazırlamış olduğum logoyu kullanacak olması benim adıma gurur verici.