Şanlıurfa Hukuk Kliniği açıldı

unhcr-legal-clinicŞanlıurfa’da Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile işbirliği içinde yürütülen Hukuk Kliniği’nin resmi açılış töreni, Şanlıurfa Barosu Başkanı Ahmet Tüysüz, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve UNHCR Türkiye Temsilcisi Sayın Katharina Lumpp’un katılımıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasında UNHCR Türkiye Temsilcisi, Katharina Lummp Şanlıurfa Hukuk Kliniği’nin, TBB ve UNHCR’nin Türkiye’deki mültecilere ve sığınmacılara hukuki yardım sağlamaya yönelik ortak çabalarının mükemmel bir örneği olduğunu belirtti. Lumpp, “Hukuk Kliniği aracılığıyla sağlanan rehberlik ve tavsiye, mülteci koruma müdahalesinin temel bir bileşenini oluşturuyor” dedi.

Sığınmacı ve mültecilere sağlanan hukuki yardımlara ek olarak, klinik, mülteci ve sığınmacıların karşı karşıya olduğu mülteci hukuku ve hukuki meseleler hakkında avukatlara ve diğer ilgili devlet ve sivil toplum aktörlerine teknik destek sağlamaktadır. Tüm hizmetler ihtiyaç duyulduğunda tercüman desteği ile profesyonel avukatlar tarafından sağlanmaktadır ve ücretsizdir. Bu müdahale, AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım Türkiye Ofisi (ECHO) dahil olmak üzere UNHCR’nin donörlerinin sağladıkları fonlar aracılığıyla mümkün hale getirilmiştir.