Şanlıurfalı ve Suriyeli Yatırımcılar İstihdam İçin Güçlerini Birleştiriyor

Urfa & Syrian Investors“Suriyeli İş İnsanlarının Yatırım Sürecinde Karşılaştıkları Sorunlar ve Şanlıurfa’nın Suriyeli Yatırımcılara Sunduğu Fırsatlar” konulu toplantı 25 Şubat 2017 tarihinde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Suriye Dostluk Derneği ve Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şubesi ortaklığında Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan yaptığı açılış konuşmasında; işgücü piyasalarının dengelerini bozmadan insan onuruna yakışır iş fırsatları yaratılması için Suriyelilerin yoğun olarak bulunduğu illerde daha çok yatırıma ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bu yeni iş imkanlarının da mutlaka asgari iş standartlarını sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Benzer şekilde Şanlıurfa Valisi Sn. Güngör Azim Tuna da Suriyeli işadamlarına yatırım çağrısında bulunarak; “İller ve bölgeler yatırımcı çekmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Bu nedenle Şanlıurfa’nın, yurt içinden ve yurt dışından gelen yatırımcılara sağladığı avantajları iyi anlatması ve iş adamlarına yatırım konusunda gereken desteği vermesi oldukça önemli. Biz bu konuda üstümüze düşen her şeyi yerine getirmeye hazırız” şeklinde konuştu. Açılış konuşmaları esnasında, toplantı organizasyonuna destek sağlayan tüm kurumların temsilcileri Suriyeli işadamlarının Şanlıurfa’ya yatırım yapmalarını beklediklerini ve bu noktada ilgili tüm kurum kuruluşların her türlü kolaylığı sağlayacaklarını belirttiler.

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından “Suriyeli İş İnsanlarının Yatırım Sürecinde Karşılaştıkları Sorunlar” başlıklı panelle devam etti. Panelde, Suriyeli yatırımcıların karşılaştıkları öncelikli sorunlar olarak; vize almada yaşanan problemler, mevzuat ve yasalar hakkında yeterince bilgi sahibi olunmaması, bu konuda danışmanlık hizmetleri sunulmaması, şirket kurma ve desteklerden/teşviklerden yararlanma konularında rehberlik hizmeti eksikliği,Türkçe’ye yeterince hakim olunamadığı için iletişim kurma ve iş geliştirme noktalarında yaşanan sıkıntılar, Suriyelilerde mesleki yetkinliklerin ve eğitim düzeyinin düşük olması ve çocuk işçiliği sorunları dile getirildi.

Panelde Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Erdoğan Suriyelilerin Türkiye’deki mevcut durumu hakkında bilgilendirmede bulunurken, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Orta Doğu Ülkeleri Danışmanı Mustafa Göksu ve Suriyeli yatırımcıları temsilen M. Saeed Nahhas ve Osman Ahmad Alosman yatırımcıların karşılaştıkları sorunların yanı sıra çözümlere ilişkin görüş ve önerilerde bulundu.

Toplantı öğleden sonra Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan, ‘Şanlıurfa Yatırım Fırsatları’ konulu film gösterimi ile devam etti. Film gösteriminin ardından, Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak Şanlıurfa’da Uygulanan Yatırım Teşvikleri ve Cazibe Merkezi Programı hakkında bilgilendirmelerde bulunarak yatırımcılar tarafından yöneltilen soruları cevapladı.

Toplantıya Şanlıurfa Valiliği başta olmak üzere ilgili kurum kuruluş temsilcileri, iş adamları dernekleri ve oda temsilcilerinin yanı sıra 80 yakın Suriyeli yatırımcı katıldı. Kanada, Suriye, İstanbul, Bursa ve Gaziantep’ten katılım sağlayan Suriyeli yatırımcılar, yatırım sürecinde karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini dile getirirken, çok sayıda Suriyeliye ev sahipliği yapan Şanlıurfa’nın, kendilerine sunduğu yatırım fırsatları hakkında bilgi sahibi oldular.

Toplantı aracılığıyla, Suriyeli yatırımcıların Şanlıurfa’daki ilgili kurum ve kuruluşlarla bir araya gelmeleri sağlanarak, teşvikler ve yatırım fırsatlarıyla ilgili bilgi sahibi olmaları, işbirliklerinin geliştirilmesi ve yeni yatırımlar aracılığıyla yeni istihdam olanakların yaratılmasına aracılık edilmiş oldu. Toplantıyı organize eden tüm kurumlar, yatırım kararı alan Suriyeli ve Şanlıurfalı yatırımcılara yatırım sürecinde de destek vermeyi sürdüreceklerini dile getirdiler.