SGK ve ILO arasında iş birliği protokolü

ilo-sgkUluslararası Çalışma Örgütü (ILO) üyesi ulusal paydaşların sosyal güvenlik sistemlerinin yönetimini güçlendirme ve kapasitelerini artırma hedefleri doğrultusunda SGK ile ILO arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol, ILO üyesi ulusal paydaşların sosyal güvenlik sistemlerinin yönetimini güçlendirme, kapasitelerini artırma hedefleri doğrultusunda, ILO’nun üye devletlere
teknik desteği ile ilgili hükümler ve özellikle de “Güney-Güney ve Üçlü İş Birliği” mekanizmaları çerçevesinde SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı ile ILO Politika
Geliştirme Birimi Direktörü Deborah Greenfield tarafından Cenevre’de imzalandı.

Bu protokol, Türkiye’nin sosyal güvenlikteki başarı ve tecrübelerini başka ülkelerle paylaşma mutabakat zaptı niteliğinde bir protokol olarak değerlendiriliyor.

Sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşma çalışmalarının ve ILO’nun herkes için evrensel bir sosyal koruma tabanı sağlama programının güncellenmesi için önemli bir fırsat sunan toplantıya, sosyal koruma sistemleri ve tabanları üzerinde yoğunlaşan ülkeler, Avrupa Birliği de dahil olmak üzere kalkınma ortakları, kalkınma bankaları, ILO ve Birleşmiş Milletler ’in diğer birimleri, akademisyenler, özel sektör temsilcileri, işçi kuruluşları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.