Suriyeli, Türk ve Afgan kadınlar Gaziantep Gastronomi Festivaline Katıldı

SADA Kadın Kooperatifi Gaziantep Gastronomi Festivaline Katıldı Photo: UN Women / Tayfun Yılmaz
SADA Kadın Kooperatifi Gaziantep Gastronomi Festivaline Katıldı Photo: UN Women / Tayfun Yılmaz

Her sene Gaziantep’te düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivaline SADA Kadın Kooperatifinden Suriyeli, Türk ve Afgan kadınlar yaptıkları yemekler ve ürettikleri ürünlerle katıldılar.

12-15 Eylül 2019 tarihleri arasında Gaziantep’de düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivali, ‘Birlikten güç doğar!’ diyen 50 kadının bir araya gelip oluşturduğu SADA Kadın Kooperatifinin katılımıyla daha da leziz bir hal aldı. Suriyeli, Türk ve Afgan kadınların beraber kurduğu kooperatif sayesinde SADA kadınları artık üretimlerinden gelir yaratabiliyor. Kooperatif, göçmen ve Türk toplumu arasında sosyal uyumun gelişimine katkı sağlıyor. Gaziantep’te başarı yakalayan kooperatifin bir sonraki durağı ise Paris!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi öncülüğünde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ortaklığında desteklenen SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinde filizlenen kooperatif, SADA Merkezinin hizmetlerinden faydalanan kadınlardan oluşuyor.

Avrupa Birliği ve Japonya Hükümeti’nin finanse ettiği merkezde, çeşitli alanlarda mesleki eğitimlerini tamamlayan kadınlar, ürünlerini kooperatif sayesinde müşteriyle buluşturma imkânı buluyor.

Suriye, Afgan ve Türk Motifleri

Kadınlara güvenli bir ortam sağlayan SADA Merkezinde kadınlar sayacılık, mutfak atölyesi, ev tekstili gibi alanlarda eğitim alabiliyorlar. SADA Kadın Kooperatifi ise kadınlara merkezde öğrendiklerinden ürün elde etme ve bu ürünlerden gelir elde etme fırsatı sunuyor. Kadınlar, deri çanta, deri ayakkabı, cüzdan, plaj çantası, makyaj kutusu gibi birçok ürün üretiyorlar. Bunun yanı sıra mutfak atölyesinde Suriye, Afgan ve Türk mutfağına özgü yemekler yapılıyor.

Kooperatif, Suriyeli, Türk ve Afgan kadınlar arasında bağlar kuruyor ve kültürel etkileşim sayesinde sosyal uyumun güçlenmesine katkıda bulunuyor. Kadınlar Türk, Suriye ve Afgan kültür ve motiflerini yaptıkları yemeklere, ürettikleri çantalara, örtülere yansıtıyorlar.

Gaziantep’ten Paris Barış Forumuna

Her kadının söz sahibi olduğu, eşit ve demokratik bir şekilde yönetilen kooperatif Paris Barış Forumu yolcusu! En başarılı ilk 100 inisiyatiften biri olarak, Paris Barış Forumunda kendini tanıtmaya hak kazanan kooperatif, Kasım ayında Paris’te dünyanın önde gelen isimleriyle bir araya gelecek.

Ürünler Gastronomi Festivalinde

Gastronomi Festivalinde stant açan SADA Kadın Kooperatifi hem lezzetli yemekleri hem de diğer ürünleri ile Gazianteplilerle buluştu. Festival boyunca açık olan stant; Suriye tatlıları, Türk yemekleri, Afgan el işleri ve daha birçok ürünle birlikte festivalin çeşitliliğine katkıda bulundu.