T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve UNHCR iş birliğinde yürütülen, AB tarafından finanse edilen yeni proje mültecilerin Türkçe dil öğrenimine ve mesleki eğitime erişimini artırmayı amaçlıyor

UNHCR-newproject-launchT.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde yürütülen “Türkiye’de geçici koruma kapsamında olan Suriyelilerin Türkçe dil öğrenimine ve mesleki eğitime erişiminin artırılması” projesi uygulanmaya başlandı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals, Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve UNHCR Türkiye Yardımcı Temsilcisi Jean-Marie Garelli’nin katılımıyla projenin açılış toplantısı  3 Haziran 2019’da gerçekleşti.

Açılış toplantısında bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, şunları belirtti, “Eğitim sayesinde ülkemize sığınan tüm insanlara geleceğe dair bir hayal vermiş oluruz ve bu hayallere tutunarak kazanacakları beceriler ile sadece yaşadıkları topluma değil, dünyaya faydalı bireyler olmalarını sağlayabiliriz”.

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals açılış toplantısında yaptığı konuşmada AB’nin mülteci krizine müdahale çabasına katkıda bulunan aktörlerle tamamlayıcılık temelinde çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi. “Türkiye uluslararası topluluğun gururudur ve hem kaynakları sevk ederek, hem de kapsayıcı düzenlemeler uygulayarak saygı duyulacak bir cömertlik göstermektedir” ifadesini kullanan Munuera Vinals, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dil farkı en temel engel olmaya devam etse de, kendine yeterliği artırmak amacıyla, emek piyasasına yönelik becerilerin geliştirilmesini sağlamak da merkezi öneme sahip.”

30 ay sürecek olan proje çerçevesinde, sekiz halk eğitim merkezinin kurumsal kapasitesi güçlendirilecek ve bu merkezlerde sunulan Türkçe dil öğrenimi ve mesleki eğitim programlarının artması sağlanacak. Bu eğitimler mültecilere ve ev sahibi topluluk üyelerine ayakkabıcılık, tekstil üretimi, aşçılık, otelcilik hizmetleri ve bilgisayar destekli üretim gibi iş alanlarına yönelik mesleki beceriler edinme olanağı sunacak. 10 milyon Avroluk bütçeye sahip olan proje, 8000 yararlanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

UNHCR Türkiye Yardımcı Temsilcisi Jean-Marie Garelli konuşmasında, “Bu proje, Türkiye’deki mültecilere daha sürdürülebilir bir yaşam inşa etmek için gerekli olan en önemli becerilerden biri olan Türkçe konuşma yetisini kazandıracak. Dil yetisini kazanmak, mültecilere, günlük etkileşim ve çalışma olanakları bakımından da yeni imkânlar sunacak” ifadesini kullandı. Türkiye’nin çocuk ve yetişkin mültecilerin kamusal eğitim hizmetlerine erişimini mümkün kılmak için attığı adımların önemine de değinen Garelli, sözlerini “Mültecilerin üretken ve anlamlı hayatlar sürdürerek, içinde yaşadıkları toplulukların gerçek birer üyesi olarak yaşamalarını mümkün kılmaya yönelik çözümler üretme arayışını genişleterek sürdürmemiz gerekli”, diyerek tamamladı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Türkiye’de geçici koruma kapsamında olan Suriyelilerin Türkçe dil öğrenimine ve mesleki eğitime erişiminin artırılması” projesi Ankara, Bursa, Kayseri ve Konya’da bulunan sekiz halk eğitim merkezinde yürütülecek.